300 tysięcy dolarów za butelkę japońskiej whisky

Reklama

pt., 02/02/2018 - 21:03 -- zzz

Jeśli chodzi o alkohole, to Japonia nie jest pierwszym (ani drugim) krajem, który przychodzi nam do głowy w kontekście whisky. Jak się jednak okazuje, w Kraju Kwitnącej Wiśni powstają trunki tego rodzaju, które są cenione bardzo wysoko.

 

 

Chociaż łączenie samochodu i alkoholu zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem, to te dwie rzeczy mają ze sobą przynajmniej jedną cechę wspólną – egzemplarze o określonym wieku i historii potrafią osiągać na aukcjach ceny, które ogromnej większości ludzi wydają się absurdalne. Tak jest w przypadku wyjątkowej butelki whisky, która niedawno została wystawiona na sprzedaż przez dom aukcyjny Sotheby’s w Hong Kongu.

Mowa o niezwykle cenionej przez koneserów tego trunku 50-letnim single malcie o nazwie Yamazaki. Whisky trafiła na rynek w 2011 roku w mocno limitowanej liczbie – sprzedano zaledwie 150 butelek, a każdej z nich towarzyszyło ręcznie wykonane, drewniane pudełko. Początkowo ceny oscylowały wokół 60-70 tysięcy dolarów, jednak z czasem poszybowały do góry. Cena wywoławcza butelki wystawionej na aukcji wynosiła 140 tysięcy, jednak ostatecznie udało się osiągnąć kwotę ponad dwukrotnie wyższą – dokładnie 298 879 dolarów.

Chociaż cena japońskiej whisky jest z całą pewnością imponująca (to najwyższa cena, jaką kiedykolwiek udało się osiągnąć za whisky pochodzącą z tego kraju), to daleko jej do najdroższych alkoholi tego rodzaju na świecie. W 2014 roku butelkę szkockiej Macallan Imperial M sprzedano za niemal 630 tysięcy dolarów.

 

 

Autor: 
---
Źródło: 

esquire

video: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama