W Niemczech mieszka ok. 7,5 mln funkcjonalnych analfabetów. Żyją z tłustego socjalu?

Reklama

ndz., 01/07/2018 - 17:13 -- zzz

Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców ujawnił, że uchodźcy analfabeci mają trudności w nauce języka niemieckiego. Aż 80 proc. uczestników kursu nie jest w stanie nauczyć się niemieckiego w stopniu umożliwiającym podjęcie pracy lub kontynuowanie dalszego kształcenia. Oznacza to, że ci imigranci nie będą mogli podjąć żadnej pracy i będą żyć jedynie z zasiłku. 

Według "Bild am Sonntag", ponad 80 proc. tych uchodźców nie osiąga podczas kursów językowych poziomu B1, czyli średnio zaawansowanego. Poziom ten urzędy pracy i biura pośrednictwa uznają za konieczny do wykonywania prostej pracy lub rozpoczęcia kształcenia. Najgorsze wyniki - jak pisze dziennik - osiągają Erytrejczycy i Irakijczycy.

Poziom średnio zaawansowany zaliczyło zaledwie 17 procent

Kursy nauki języka niemieckiego prowadzone były w małych grupach i obejmowały nawet 1300 godzin nauki. Pomimo tego czterech z pięciu uczestników kursów nie zdało egzaminu potwierdzającego poziom językowy B1. 

Jak poinformował BAMF, tylko 17 proc. uczestników kursów kończy je z zadowalającym efektem.

Z danych Unesco wynika, że w Niemczech mieszka ok. 7,5 mln funkcjonalnych analfabetów, czyli takich, którzy mają trudności z rozpoznawaniem liter, składaniem je w słowa i budowaniem z nich zdań. Mają też trudności z czytaniem i rozumieniem spójnych tekstów.

W grupie tej jest ok. 2,3 mln osób w wieku 18-64 lat, które nie potrafią w ogóle czytać ani pisać.

To jest zły sygnał dla niemieckiej gospodarki. 7,5 mln funkcjonalnych analfabetów to potencjalnie 7 milinów potencjalnych bezrobotnych, którzy nie będą mieli żadnych szans na rynku pracy. 

Przypomnijmy:

W Niemczech mieszka już około 20 milinów imigrantów. Większość migrantów nie ma żadnego zawodu, nie chce się integrować ze społeczeństwem niemieckim. W przeważającej większości uchodźcy żyją w gettach.

Państwo niemieckie na zbrojenia wydaje prawie 50 miliardów euro i niemal taką samą kwotę wydaje na utrzymanie imigrantów z Afryki.

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

Bild am Sonntag.plportal.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama