Protestujący uderzyli w budynki Amazon w Czarny Piątek

Reklama

czw., 12/02/2021 - 12:34 -- MagdalenaL

  Dzień wyprzedaży zakupów należy do najbardziej pracowitych w całym roku dla firmy Amazon.

 Międzynarodowa koalicja związków zawodowych, grup równościowych i środowiskowych o nazwie ”Make Amazon Pay” organizuje dzień akcji.

 Ruch domaga się od firmy Amazon wprowadzenia zmian w swojej działalności, w tym poprawy płac, zakończenia inwigilacji pracowników oraz zaangażowania związków zawodowych.

 W oddzielnym, niepowiązanym proteście, grupa ekologiczna Extinction Rebellion zablokowała wejścia do centrów dystrybucji Amazon w Wielkiej Brytanii.

 Grupa twierdzi, że wzięła na cel 13 brytyjskich budynków, w tym największy w Dunfermline.

 Podobne akcje przeprowadza za granicą w Niemczech i Holandii.

 • Extinction Rebellion celuje w centra dystrybucyjne Amazon
 • Wydatki w Czarny Piątek wzrosną pomimo mniejszej liczby ofert
 • Czy możesz kupić technologię, której pragniesz w Czarny Piątek?

‘Make Amazon Pay’

 Koalicja Make Amazon Pay nie jest powiązana z grupą Extincion Rebellion, ale wśród jej członków znajdują się również grupy ekologiczne, takie jak Greenpeace.

 ”Amazon bierze zbyt wiele, ale oddaje zbyt mało”, twierdzi – wspierana przez związki zawodowe, kampanie oddolne i organizacje non-profit w poszczególnych krajach.

 W Wielkiej Brytanii są to m.in.:

 • GMB Union (Związek GMB)
 • Kongres Związków Zawodowych
 • Momentum
 • War on Want
 • Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu
 • Praca za etykietą

Żaden z brytyjskich magazynów Amazon nie należy do związków zawodowych, więc zgodnie z prawem nie mogą one strajkować.

Wielu pracowników będzie pracować w tym dniu, ale grupy kampanijne, do których należą pracownicy Amazon, organizują protesty w budynkach Amazon w Coalville, Leicestershire, Coventry, Peterborough oraz w siedzibie głównej w Londynie.


Pracownicy Amazon wchodzą do budynku Amazon w Tilbury w piątek wczesnym rankiem, przechodząc obok aktywistów 

Ale do strajków zachęca się także w innych miejscach.

W Niemczech, na przykład, związek zawodowy Verdi wezwał pracowników głównych centrów wysyłkowych do strajku, który rozpoczął się w środę wieczorem. A we Francji, główny związek zawodowy CGT również wzywa pracowników do odłożenia narzędzi.

   Na całym świecie prawie 50 organizacji podpisało się pod listą ”wspólnych żądań”, opublikowaną przez koalicję Make Amazon Pay, którą obejmują:

 • Podniesienie płac pracowników magazynów i dodanie dodatków za pracę w warunkach zagrożenia i godzinach szczytu
 • Zaprzestanie ”nadzoru” nad pracownikami i surowe cele dotyczące wydajności
 • wydłużenie zwolnień lekarskich i poprawa śledzenia i raportowania Covid-19
 • zniesienie statusu pracy dorywczej i działań ”niszczących” związku zawodowe
 • płacenie podatków bez korzystania z luk i rajów podatkowych

   Owen Espley, z grupy kampanijnej War on Want, powiedział: ”Amazon nadużywa swojej dominacji w całym handlu detalicznym online, usługach w chmurze i logistyce, aby stworzyć nieuczciwą konkurencję, która obniża standardy dla wszystkich.

   ”Pracownicy Amazon zmagają się z niebezpiecznymi warunkami, ciągłym nadzorem i są traktowani jak roboty.”

   ”Nadszedł czas, aby Amazon płacił uczciwe płace, uczciwe podatki za swój wpływ na planetę”.

     Obawy o bezpieczeństwo

   Związek GMB również opublikował w piątek dane, które pokazały, że wezwania karetek do magazynów Amazon wzrosły o prawie 50% w okresie poprzedzającym Czarny Piątek – za co obwinia pracowników spieszących się, aby osiągnąć ”miażdżące cele”.

  Złożyła ona wnioski o wolność informacji do czterech zarządów pogotowia ratunkowego w pobliżu ”głównych lokalizacji Amazon”. Powiedziała, że dane pokazują, że w ciągu pięciu lat, listopad miał najwięcej wizyt karetek.

  Amazon powiedział, że takie twierdzenia ”wykorzystują niekompletne informacje, które są pozbawione kontekstu i mają na celu celowe wprowadzenie w błąd”.

  ”Wiemy, że nie jesteśmy perfekcyjni i staramy się poprawiać każdego dnia, ale faktem jest, że Amazon ma średnio 40% mniej urazów w porównaniu do innych firm transportowych i magazynowych w Wielkiej Brytanii”, powiedział rzecznik.

  Twierdził on, że ”zdecydowana większość” wizyt karetek pogotowia w jego budynkach dotyczyła wcześniej istniejących schorzeń.

  Mick Rix, z GMB Union powiedział: ”Ta firma jest pandemicznym spekulantem, który może sobie pozwolić na lepsze działanie”.

  ”Nadszedł czas, aby Amazon usiadł ze swoim związkiem zawodowym pracowników GMB i uczynił Amazon wspaniałym, bezpiecznym miejscem do pracy”.

   Amazon zgłosił potrojenie zysków na początku tego roku, przypisane do jego sukcesu podczas pandemii Covid-19.

   Amazon wydał przygotowane oświadczenie przed protestami na temat szerszego ruchu Make Amazon Pay.

 ”Te grupy reprezentują różne interesy, i chociaż nie jesteśmy idealni w żadnej dziedzinie, jeśli obiektywnie spojrzysz na to co Amazon robi w każdym z tych obszarów, zobaczysz, że rzeczywiście traktujemy naszą rolę i nasz wpływ bardzo poważnie”, napisano.

  ”Odgrywamy znaczącą rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym poprzez zobowiązanie Climate Pledge do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla do 2040 roku, nadal oferujemy konkurencyjne płace i wspaniałe świadczenia, a także wymyślamy nowe sposoby zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia naszym pracownikom w naszej sieci operacyjnej, by wymienić tylko kilka z nich”.

Autor: 
Tłumaczenie tekstu - Magdalena Hałasa
Polub Plportal.pl:

Reklama