Covid, Francja: Tysiące protestujących przeciwko proponowanym paszportom covidowym

Reklama

wt., 01/11/2022 - 10:07 -- MagdalenaL

Nowy projekt ustawy miałby de facto zakazać osobom nieszczepionym udziału w życiu publicznym.

W stolicy demonstranci protestowali trzymając plakaty z hasłami głoszącymi min. „nie dla przepustek covidowych”.

Władze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych powiedzieli, że 34 osoby zostały aresztowane, a około 10 funkcjonariuszy policji zostało rannych po tym, jak w niektórych miejscach protesty stały się niebezpieczne.

Ustawa, która przeszła pierwsze czytanie w Izbie niższej Parlamentu Francji w czwartek, usunęłaby możliwość okazania negatywnego testu na Covid-19 w celu uzyskania wstępu do wielu miejsc publicznych.

Zamiast tego ludzie musieliby być w pełni zaszczepieni, aby móc uczęszczać w różnych miejscach, w tym barach i restauracjach.

Rząd zapowiada, że nowe przepisy wejdą w życie 15 stycznia, chociaż zdominowany przez opozycję Senat może opóźnić ten proces.

Jednak demonstranci w sobotę oskarżyli rząd o zabieranie im wolności i nierówne traktowanie obywateli.

Inni skierowali swój gniew na prezydenta Emmanuela Macron z powodu słów, które wypowiedział na początku tego tygodnia w odniesieniu do nieszczepionych obywateli, mówiąc gazecie Le Parisian, że chce ich „wkurzyć”.

Jednym z protestujących był administrator szpitala Virginie Houget, który powiedział agencji Reuters, że uwagi Macrona „przelały czarę goryczy”.

A w Paryżu, gdzie około 18 000 ludzi maszerowało przeciwko nowemu prawu, demonstranci odpowiedzieli na jego słowa, skandując: „Wkurzymy cię”.

Stacje telewizyjne pokazywały starcia między protestującymi a policją. W Montpellier funkcjonariusze używali gazów łzawiących podczas starć z demonstrantami.

Szacuje się, że frekwencja podczas protestów była około czterokrotnie wyższa niż podczas ostatnich dużych demonstracji z dnia 18 grudnia, kiedy to przez ulice w kraju przemaszerowało około 25 500 osób.

Jednak pomimo głośnych protestów, sprzeciw wobec wprowadzenia nowych środków bezpieczeństwa nie jest powszechny, a ostatnie sondaże sugerują, że zdecydowana większość ludzi popiera paszporty covidowe.

Francja jest jednym z najbardziej zaszczepionych krajów w Europie, gdzie ponad 90% osób w wieku powyżej 12 lat kwalifikujących się do szczepienia jest w pełni zaszczepionych.

Tymczasem liczby nowych infekcji szybko rosną w całej Francji, ze względu na nowy wariant Omicron.

W piątek kraj odnotował ponad 300 000 nowych przypadków po raz drugi w ciągu tygodnia, a liczba przyjęć na oddziały intensywnej terapii stale rośnie, co obciąża systemy opieki zdrowotnej.

Niektóre szpitale zgłosiły, że około 85% pacjentów przebywających na OIOMIE nie jest zaszczepionych przeciwko Covid-19.

Autor: 
Autor: BBC; Tłumaczenie: Natalia Stawicka
Polub Plportal.pl:

Reklama