Papież emeryt Benedykt XVI oskarżony o brak reakcji w czterech sprawach o pedofilię w Niemczech

Reklama

wt., 02/01/2022 - 17:00 -- MagdalenaL

Raport w sprawie rzekomego wykorzystywania seksualnego w niemieckiej archidiecezji monachijskiej przypisuje ówczesnemu arcybiskupowi i obecnemu emerytowanemu papieżowi Benedyktowi XVI, że nie zareagował w co najmniej czterech znanych przypadkach, które miały miejsce pod jego hierarchią.

 

Dokument, zlecony przez archidiecezję zespołowi prawników i przedstawiony w czwartek (20.01.2022), podkreśla, że ​​Joseph Ratzinger „zdecydowanie” nie przyznaje się do oskarżeń. 

Ten dokument rozważa przypadki nadużyć seksualnych, które miały miejsce w Kościele katolickim w tej archidiecezji od okresu powojennego aż do dziś.

Ratzinger był arcybiskupem Monachium w latach 1977-1982, zanim został prefektem Kongregacji Nauki Wiary (dawniej Święte Oficjum) w Watykanie.

Raport dokumentuje setki spraw popełnionych na przestrzeni dziesięcioleci, praktycznie do teraz, i pociąga do odpowiedzialności kolejne hierarchię kościelne za to, że nie podjęły odpowiednich działań lub nawet je zatuszowały. 

Prawnicy, którzy przygotowali raport, wielokrotnie nazywali ,,bilansem grozy’’ analizę przypadków nadużyć, do których odnieśli się w swoim badaniu.

W dwóch przypadkach przypisanych do okresu, w którym Ratzinger zarządzał tą archidiecezją, wykorzystania seksualne zostały przypisane dwóm duchownym, którzy udzielali pomocy duchowej i przeciwko którym nie podjęto żadnych działań. 

Odpowiedzialni za raport uważają za ,,mało wiarygodną’’ reakcję emerytowanego papieża na oskarżenia i utrzymują, że ze strony Ratzingera nie było ,,żadnego interesu’’, aby im zaprzeczyć. 

Śledczy są przekonani, że Ratzinger wiedział o sprawie proboszcza zidentyfikowanego jako Peter H., który w 1980 r. został przeniesiony z biskupstwa Essen do biskupstwa monachijskiego po oskarżeniu go o pedofilię i że w nowym miejscu nadal popełniał nadużycia.

Adwokaci uważają, że Ratzinger był obecny na spotkaniu, na którym podjęto decyzję o przeniesieniu, mimo że emeryt temu zaprzecza.

Ulrich Wastl, jeden z prawników, zapewnił, że Ratzinger musiał „wiedzieć o wydarzeniach”, i że „prawdopodobnie” wiedział, co dzieje się w archidiecezji.

Autorzy raportu w swojej prezentacji ubolewali nad nieobecnością na konferencji prasowej obecnego kardynała monachijskiego Reinharda Marxa, który w 2008 roku sporządził raport psychiatryczny na temat Petera H., choć nie wszczął w jego sprawie żadnego dochodzenia.

 

Marx w zeszłym roku złożył rezygnację jako gest w sprawie nadużyć seksualnych popełnionych wobec nieletnich w Kościele katolickim, ale rezygnacja została odrzucona przez papieża Franciszka.

Autor: 
Tłumacz: Agata Guzman
Polub Plportal.pl:

Reklama