ISLAM TO CHOROBA PSYCHICZNA? CHINY WALCZĄ Z ŻYWNOŚCIĄ TYPU HALAL

Reklama

śr., 10/10/2018 - 19:52 -- zzz

Władze miasta Urumczi, stolicy niespokojnego regionu Sinciang (Xinjiang) na zachodzie Chin, rozpoczęły kampanię przeciwko towarom halal, aby powstrzymać wpływ islamu na życie świeckie i zwalczać ekstremizm religijny – podały w środę chińskie media.

 

 

Na poniedziałkowym zebraniu prokuratury ludowej w Urumczi urzędnicy złożyli przysięgę, w której zobowiązali się do "ostatecznego zwycięstwa nad ogólną halalizacją" - podano na oficjalnym kanale społecznościowym miasta Urumczi.

Zgodnie z islamskim prawem muzułmanie powinni spożywać tylko produkty wytworzone zgodnie z regułami tej religii, określane mianem "halal".

Terminem "ogólna halalizacja" chińskie władze określają nadmierną ekspansję diety halal oraz praktykę umieszczania takich oznaczeń nie tylko na żywności, ale też na innych towarach codziennego użytku, które ich zdaniem tego nie wymagają, takich jak pasta do zębów czy papierowe ręczniki. Według władz ułatwia to przenikanie islamu do codziennego życia obywateli.

W przeszłości tendencja do powszechnej halalizacji podsycała negatywny stosunek do religii i podejrzenia o penetrację życia świeckiego przez islamskie rytuały w Chinach, gdzie niektórzy żądają, aby "halal" były rzeczy, które tak naprawdę nie mogą być "halal" - ocenił w środę państwowy chiński dziennik "Global Times". Przypomniał również, że część pasażerów lotu do Urumczi w 2016 roku była oburzona, gdyż na pokładzie serwowano tylko posiłki halal.

Cytowany przez tę gazetę były wysokiej rangi doradca Komunistycznej Partii Chin do spraw wyznaniowych Zhu Weiqun pochwalił decyzję władz Sinciangu, ale przestrzegł przed nadmiernym eskalowaniem kampanii. Walka z tendencją do powszechnej halalizacji nie jest wymierzona przeciwko "halal"" - zaznaczył.

Na poniedziałkowym zebraniu pracownicy prokuratury przysięgali również, że wierzą w marksizm-leninizm i nie wyznają żadnej religii. Według komunikatu urzędnicy publiczni nie powinni mieć żadnych ograniczeń dietetycznych, a kantyny w miejskich urzędach powinny serwować wszystkie rodzaje jedzenia.

KPCh ogłosiła niedawno nową wersję regulaminu, zgodnie z którym za wyznawanie religii grozi wydalenie z partii.

 

 

Przypomnijmy:

Chiński rząd traktuje islam jak chorobę umysłową. „Ci, którzy trafiają do naszych ośrodków, to ekstremiści, których umysły zostały zainfekowane groźną ideologią. W związku z tym muszą zostać poddani hospitalizacji na specjalnym, zamkniętym oddziale. Jeśli pozwolimy na dalsze rozprzestrzenianie się religijnej propagandy opartej na fałszywych wierzeniach i agresji, narazimy kraj na ogromne niebezpieczeństwo” – takie tłumaczenia to standard w przekazach publicznych. Przedstawiają islam jak chorobę umysłową, w dodatku taką, która nie daje żadnej gwarancji wyleczenia, jak depresja czy uzależnienie.

 

Naukowcy z Oxfordu uważają, że islamski fundamentalizm może zostać zaliczony do chorób psychicznych. Według ich słów w niedalekiej przyszłości neurobiolodzy zaczną leczyć muzułmanów podzielających skrajne poglądy jako ludzi z zaburzeniami psychicznymi – jak podaje The Times.

Pracownica Uniwersytetu w Oxfordzie Caitlyn Taylor oznajmiła, że naukowcy już opracowują naukową metodę leczenie islamskiego fanatyzmu. Według jej słów religijne poglądy niektórych ludzi wymagają medycznej interwencji. – podaje Russia Today.

„To, co dla jednego człowieka wydaje się normalnym, dla innego może być niedopuszczalnym. Ludzi z tymi lub innymi przekonaniami można wyleczyć, choć brzmi to zaskakująco. Na przykład, jeśli człowiek zaczął podzielać radykalne poglądy wskutek wpływu jakiegokolwiek kultu, możemy zrobić tak, by przestał postrzegać to jako swój osobisty wybór i potem przystąpić do jego leczenia. Niewątpliwie pewne przekonania negatywnie wpływają na nasze społeczeństwo.” – powiedziała Taylor.

Dodała także, że mowa jest nie tylko o skrajnych poglądach niektórych wyznawców islamu, ale i przejawów agresji w domu: „To tyczy się także innych destruktywnych przekonań np. że bicie dzieci jest normalne. Podobne wzorce ludzkich zachowań przynoszą wiele szkody, ale dotychczas nie zostały uznane za zaburzenia psychiczne.”

 

 

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

rmf/plportal.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama