Papież Franciszek „przytomny i w dobrym stanie” po 3 godzinnej operacji jelit

Reklama

śr., 07/07/2021 - 18:49 -- MagdalenaL

Zdjęcie

Watykan poinformował w poniedziałek, dzień po tym, jak papież Franciszek przeszedł trzygodzinną operację, która polegała na usunięciu połowy okrężnicy, że jest „w dobrym stanie” i oddycha samodzielnie.

Przewiduje się, że 84-letni Franciszek pozostanie w rzymskiej poliklinice Gemelli, katolickim szpitalu, przez około siedem dni „o ile nie wystąpią komplikacje” – powiedział rzecznik Watykanu Matteo Bruni.

Krótki biuletyn medyczny zawierał pierwsze szczegóły ujawnione przez Watykan, które pojawiły się ponad 12 godzin po zakończeniu niedzielnej operacji.

Jak stwierdziła Stolica Apostolska, zabieg był konieczny z powodu objawowego zwężenia uchyłkowego jelita grubego, czyli zwężenia w esicy jelita grubego.

„Ogólny stan Ojca Świętego jest dobry, jest przytomny i oddycha samodzielnie” – powiedział w pisemnym oświadczeniu Bruni. „Operacja zwężenia uchyłkowego jelita grubego, przeprowadzona wieczorem 4 lipca, obejmowała lewostronną hemikolektomię i trwała około trzech godzin” – powiedział Bruni.

Ta procedura polega na usunięciu lewej części jelita grubego i połączeniu pozostałych części jelita grubego. Ale Watykan nie podał żadnych dalszych szczegółów dotyczących zabiegu.

Franciszek spędził pierwszy poranek na rekonwalescencji w rzymskim szpitalu po operacji lewej części jelita grubego.

Przed poniedziałkowym oświadczeniem Watykan podał niewiele szczegółów na temat operacji.

Wcześniej włoski kardynał powiedział dziennikarzom, że został poinformowany, iż Franciszek czuje się dobrze po operacji.

„Wszyscy łączymy się i modlimy za papieża” powiedział kardynał Enrico Feroci na rzymskim lotnisku, gdzie czekał na samolot. Włoska agencja prasowa ANSA cytuje jego wypowiedź, ponieważ wcześniej rano dowiedział się od innego kardynała, Angelo De Donatisa, „że papież ma się dobrze”. De Donatis jest wikariuszem diecezji rzymskiej.

Franciszek przebywa w specjalnym apartamencie na 10 piętrze, który szpital udostępnia do użytku papieża, po tym, jak Jan Paweł II przebywał tam kilkakrotnie z powodu różnych problemów zdrowotnych.

W niedzielę po południu Watykan ogłosił, że Franciszek został przyjęty do szpitala na planowaną operację, ponieważ rozwinęło się u niego zwężenie esicy jelita grubego.

Nie podając źródeł, rzymski dziennik „Il Messaggero” poinformował, że podczas operacji pojawiły się „komplikacje”. Nie precyzując co się stało, gazeta napisała że chirurdzy po rozpoczęciu operacji laparoskopowej musieli wykonać nacięcia.

Watykan nie odniósł się do tych informacji ani nie powiedział nic o żadnych „komplikacjach”.

Laparoskopia jest rodzajem procedury medycznej często nazywanej „chirurgią przez dziurkę od klucza”, ponieważ umożliwia ona dostęp do wnętrza jamy brzusznej bez konieczności wykonywania dużych nacięć. Eksperci twierdzą, że laparoskopia jest powszechnie stosowana w operacjach, o których mówił Watykan.

Pacjenci poddawani chirurgii laparoskopowej na ogół wymagają krótszych pobytów w szpitalu.

Watykan miał dwa razy dziennie informować o stanie zdrowia Franciszka.

Lekarze niezwiązani z hospitalizacją papieża stwierdzili, że w takich przypadkach często wykonuje się ponowną resekcję chorej części jelita.

Do papieża wciąż napływają życzenia powrotu do zdrowia. Biuro włoskiego premiera Mario Draghiego przekazało, że premier „składa serdeczne życzenia szybkiej rekonwalescencji i szybkiego powrotu do zdrowia”.

Autor: 
Frances D’Emilio / tłum. Eryk Mórawski
Polub Plportal.pl:

Reklama