Papież Franciszek porównuje europejskich populistów do Hitlera

Reklama

pon., 01/23/2017 - 16:32 -- zzz

Papież Franciszek dostrzega podobieństwa między obecnymi ruchami populistycznymi w Europie i dojściem do władzy Hitlera w 1933 roku. Mówiąc o Trumpie, wzywa do rozsądku i cierpliwości.

 

W latach 30. ubiegłego stulecia, podczas światowego kryzysu gospodarczego zrujnowane Niemcy wybrały Hitlera. - Hitler nie przechwycił władzy; został wybrany przez swój naród i ten naród później zniszczył. W czasach kryzysu rozsądek zawodzi - powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika "El País".

 

Zdeformowana tożsamość

W czasach kryzysu ludzie szukają "zbawcy, który przywróci nam naszą tożsamość". - Chronimy się murami i drutami kolczastymi przed innymi narodami, które mogą odebrać nam naszą tożsamość. (…) To fatalne - stwierdził papież.

"Typowy" dla takich zachowań był rok 1933 w Niemczech. Pogrążony w kryzysie naród szukał swojej tożsamości. W takiej sytuacji "pojawił się charyzmatyczny przywódca i obiecał ją przywrócić. Ale dał zdeformowaną tożsamość i wiemy, co się później stało" - ostrzegł Franciszek.

 

Donald Trump? "Nie oceniać przedwcześnie"

Mówiąc o nowym prezydencie USA papież Franciszek przestrzegł przed przedwczesnym ocenianiem Donalda Trumpa. Nikt "nie powinien obawiać się lub cieszyć z czegoś, co mogłoby się stać, bo nie byłoby to mądre. (…) Trzeba odczekać, co będzie robił, dopiero wtedy wyrobię sobie zdanie" - podkreślił 80-letni Argentyńczyk.

Franciszek przypomniał, że w historii zawsze istniały przepowiednie katastrof i nieszczęść, do których potem nie doszło. Na pytanie dziennikarza "El País", czy nie przysparza papieżowi trosk to, co do tej pory usłyszał od prezydenta Trumpa, odpowiedział: "Odczekam. Przy wszystkich moich grzechach Bóg przecież tak długo na mnie czekał".

75-minutowy wywiad był przeprowadzany w watykańskiej rezydencji Casa Santa Marta w piątek, w dniu zaprzysiężenia Donalda Trumpa na 45. prezydenta USA.

 

Bezprzykładna postawa Grecji i Włoch

Ojciec Święty ostrzegł też przed izolowaniem się i odgradzaniem od uchodźców, ale podkreślił, że "każde państwo ma prawo kontrolowania swoich granic, ma prawo wiedzieć, kto przybywa do kraju i kto go opuszcza". Zarazem wezwał państwa europejskie, by robiły więcej dla integracji uchodźców. Postawa Włoch i Grecji przyjmujących uchodźców "była bezprzykładna". Teraz jednak musi się rozpocząć proces integracji, w przeciwnym razie Europa ryzykuje powstawanie w niej kolejnych islamistycznych gett, jak ma to miejsce w Brukseli.

 

Wojna atomowa jak gra w karty

Jednym z wątków rozmowy była ogólna sytuacja na świecie. - Przeżywamy obecnie trzecią wojnę światową w małych kawałkach. W ostatnim czasie mówi się o możliwej wojnie atomowej tak, jakby chodziło o grę w karty. Bardzo mnie to niepokoi - powiedział papież Franciszek.

ONET

PL PORTAL PL

Z.B.

Polub Plportal.pl:

Reklama