Zmiany klimatyczne: Młodzi ludzie bardzo zaniepokojeni - sondaż

Reklama

śr., 09/15/2021 - 15:11 -- MagdalenaL

Podpis zdjęcia: Ponad połowa ankietowanych twierdzi, że ludzkość jest skazana na zagładę, a rządy nie reagują w odpowiedni sposób

 

Prawie 60% młodych osób biorących udział w badaniu stwierdziło, że czują się mocno lub wyjątkowo zaniepokojeni.

 

Dla ponad 45% ankietowanych odczucia związane z klimatem mają wpływ na ich codzienne życie.

Trzy czwarte z nich uważa, że przyszłość jest przerażająca. Ponad połowa (56%) twierdzi, że ludzkość jest skazana na zagładę.

 

Dwie trzecie zgłosiło uczucie smutku, strachu i niepokoju. Wiele osób odczuwa strach, złość, rozpacz, żal i wstyd - ale także nadzieję.

 

Jeden 16-latek powiedział: "Dla młodych ludzi to coś innego - dla nas zniszczenie planety jest sprawą osobistą".

 

Badanie zostało przeprowadzone przez Uniwersytet w Bath we współpracy z pięcioma innymi uniwersytetami i objęło 10 państw. Jest finansowane przez grupę Avaaz, która zajmuje się prowadzeniem badań i kampanii. Twierdzi, że jest to największe badanie tego rodzaju, z grupą 10 000 ankietowanych osób w wieku od 16 do 25 lat.

 

Wiele z tych osób uważa, że nie ma przed nimi przyszłości oraz że ludzkość jest skazana na zagładę, a rządy nie reagują w odpowiedni sposób.

 

Wielu czuje się zdradzonych, zignorowanych i opuszczonych przez polityków i dorosłych.

 

Autorzy twierdzą, że młodzi ludzie są zdezorientowani brakiem działania ze strony rządów. Zauważają, że obawy związane z ochroną środowiska "mają głęboki wpływ na ogromną liczbę młodych osób".

 

Przewlekły stres związany ze zmianami klimatycznymi, jak utrzymują, zwiększa ryzyko problemów psychicznych i fizycznych. A jeśli radykalne wydarzenia pogodowe będą coraz częstsze, wpływ na zdrowie psychiczne stanie się jeszcze silniejszy.

 

Raport mówi, że młodzi ludzie są szczególnie dotknięci przez lęki klimatyczne, ponieważ wciąż rozwijają się psychicznie, społecznie i fizycznie.

 

Główna autorka badania, Caroline Hickman z Uniwersytetu w Bath, powiedziała BBC News: "To pokazuje, że lęk ekologiczny nie dotyczy tylko samego zniszczenia środowiska, ale jest też nierozerwalnie związany z bezczynnością władz w sprawie zmian klimatycznych. Młodzi ludzie czują się opuszczeni i zdradzeni przez rządy.”

 

"Nie mierzymy tylko tego, jak się czują, ale co myślą. Czterech na dziesięciu waha się, czy będą kiedykolwiek mieć dzieci.”

 

"Rządy muszą słuchać nauki, a nie patologizować młodych ludzi, którzy czują niepokój".

 

Autorzy raportu, który ma zostać opublikowany w czasopiśmie Lancet Planetary Health, twierdzą, że poziomy niepokoju wydają się być największe w narodach, w których polityka klimatyczna rządu jest uważana za najsłabszą.

 

Najwięcej obaw zgłoszono na globalnym południu. Najbardziej zaniepokojonym bogatym narodem była Portugalia, która ostatnio doświadczyła regularnych pożarów.

 

Tom Burke z think tanku e3g powiedział BBC News: "To racjonalne, że młodzi ludzie są zaniepokojeni. Oni nie tylko czytają o zmianie klimatu w mediach - oni widzą ją na własne oczy."

 

Autorzy uważają, że porażka rządów w sprawie zmian klimatycznych może być zdefiniowana jako okrucieństwo w ramach ustawodawstwa dotyczącego praw człowieka. Sześcioro młodych ludzi już pozwało portugalski rząd do sądu, aby to udowodnić.

 

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Kantar zajmującą się analizą danych w Wielkiej Brytanii, Finlandii, Francji, USA, Australii, Portugalii, Brazylii, Indiach, Filipinach i Nigerii. Jest ono w fazie recenzji naukowej z otwartym dostępem.

Młodzi ludzie zostali zapytani o ich poglądy na temat następujących stwierdzeń:

 

Ludzie nie zadbali o planetę: 83% zgadza się z tym na całym świecie, w Wielkiej Brytanii 80%.

Przyszłość jest przerażająca: 75%, Wielka Brytania 72%.

Rządy zawodzą młodych ludzi: 65%, Wielka Brytania 65%

Rządom można ufać: 31%, Wielka Brytania 28%.

 

Badacze przyznali, że są poruszeni skalą niepokoju. Jedna młoda osoba powiedziała: "Nie chcę umierać, ale nie chcę też żyć w świecie, który nie dba o dzieci ani zwierzęta".

Autor: 
Roger Harrabin Tłumaczenie: Karolina Schittko
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama