Zatwierdzono eksperymentalne pigułki przeciwko COVID-19

Reklama

śr., 11/24/2021 - 13:25 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia ilustracyjnego: Pixabay

 

Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła stosowanie eksperymentalnych leków przeciwko COVID-19 amerykańskiej firmy Merck.

Jest to podane na stronie internetowej EMA.

 

 

Lek o nazwie Lagevrio (molnupirawir), który nie jest obecnie dopuszczony do obrotu w UE, może być stosowany w leczeniu osób dorosłych z COVID-19, które nie wymagają dodatkowego tlenu i u których istnieje zwiększone ryzyko rozwoju ciężkiej postaci COVID-19.

Takie zalecenia przyjęto po dokonaniu przeglądu danych dotyczących jakości leku oraz wyników trwających i zakończonych badań.

Podawanie 800 mg molnupirawiru dwa razy na dobę zmniejszało ryzyko hospitalizacji i zgonu u pacjentów z COVID-19, jeśli leczenie było rozpoczęte w ciągu 5 dni od wystąpienia objawów. Dlatego zaleca się stosowanie tych leków jak najszybciej po rozpoznaniu COVID-19 i w ciągu 5 dni od wystąpienia objawów.

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi podczas leczenia i przez 14 dni po ostatniej dawce były: biegunka, nudności, zawroty i ból głowy. Były one jednak łagodne lub umiarkowane.

Lek nie jest zalecany do stosowania przez kobiety w ciąży, planujące dziecko lub niestosujące skutecznej antykoncepcji. Kobiety, które mogą zajść w ciążę, muszą stosować skuteczne zabezpieczenia podczas leczenia i przez 4 dni po przyjęciu ostatniej dawki leku. Na taki sam czas należy przerwać karmienie piersią.

Trzeba zaznaczyć, że decyzja EMA jest rekomendacją dotyczącą ewentualnego zastosowania leku przed uzyskaniem pozwolenia na dopuszczenie do obrotu.

Przypomnijmy, że lek Lagevrio został zatwierdzony w Wielkiej Brytanii. Jest to pierwszy dopuszczony do stosowania doustny lek przeciwwirusowy do leczenia COVID-19.

Minister zdrowia Wielkiej Brytanii - Sajid Javid - powiedział, że będzie to uzupełnienie walki z COVID-19, ale ważne jest, aby ludzie nadal się szczepili.

Skuteczność tego leku wobec hospitalizacji i zgonów podczas badań wyniosła 50%.

Autor: 
Irina Sitnikova / tłum. Anastasiia Vasylchenko
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama