Zanieczyszczenie świetlne z lamp ulicznych związane z utratą owadów

Reklama

wt., 08/31/2021 - 08:53 -- MagdalenaL

Lampy uliczne LED w Oxfordshire. Zdjęcie: Douglas Boyes

Naukowcy twierdzą, że zanieczyszczenie światłem może przyczyniać się do „niepokojących” spadku liczebności owadów obserwowanych w ostatnich dziesięcioleciach.

W badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii stwierdzono, że sztuczne światła uliczne zakłócają zachowanie nocnych ciem, zmniejszając liczbę gąsienic o połowę. Nowoczesne latarnie uliczne LED okazały się mieć największy wpływ. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że populacje owadów zmniejszają się z powodu takich czynników jak zmiany klimatyczne, utrata siedlisk i pestycydy. Czynniki są złożone i zróżnicowane, w tym stała utrata lasów, wrzosowisk, łąk i bagien, nadmierne stosowanie pestycydów, zmiany klimatu oraz zanieczyszczenie rzek i jezior.


Liczebność tej ćmy, Habrosyne pyritoides, spadła o 62% od lat 70. Zdjęcie: Iain Leach, Butterfly Conservation

 

Stosowanie sztucznych świateł w nocy zostało zaproponowane jako kolejny czynnik powodujący spadek liczebności owadów, chociaż skala pozostaje niejasna. Naukowcy twierdzą, że ich badanie, opublikowane w czasopiśmie naukowym Science Advances, jest najmocniejszym dowodem, że zanieczyszczenie światłem może mieć szkodliwy wpływ na lokalne populacje owadów, z konsekwencjami dla ptaków i innych dzikich zwierząt, które polegają na gąsienicach jako pożywieniu.

„W lokalnym otoczeniu możemy być pewni, że zanieczyszczenie światłem jest ważne, ale mniej jasne jest to, czy patrzymy na całokształt” – powiedział główny badacz Douglas Boyes z brytyjskiego Centrum Ekologii i Hydrologii. „Jeśli owady są w tarapatach – jak wierzymy, że są i mamy dowody na poparcie tego – być może powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, aby zmniejszyć te negatywne wpływy”.

Naukowcy uważają, że światła uliczne mogą powstrzymywać nocne ćmy od składania jaj lub narażać owady na ryzyko bycia zauważonym i zjedzonym przez drapieżniki, takie jak nietoperze. Z kolei gąsienice, które rodzą się pod światłami ulicznymi, zwłaszcza LED, zmieniają swoje nawyki żywieniowe. Istnieją jednak praktyczne rozwiązania, które nie zagrażają bezpieczeństwu publicznemu, takie jak przyciemnianie latarni ulicznych we wczesnych godzinach, montowanie czujników ruchu lub stosowanie filtrów barwnych w celu odcięcia najbardziej szkodliwych długości fal światła.


Gąsienice ćmy złapane w sieci. Zdjęcie: Douglas Boyes

W badaniu, eksperci z organizacji charytatywnej Butterfly Conservation z Uniwersytetu w Newcastle i brytyjskiego Centrum Ekologii i Hydrologii badali gąsienice na łąkach i żywopłotach na poboczach dróg w południowej Anglii. Każda z 26 lokalizacji z oświetleniem ulicznym w Oxfordshire, Berkshire i Buckinghamshire została porównana z podobnym odcinkiem nieoświetlonej drogi w pobliżu. Badania wykazały zmniejszenie liczebności gąsienic o około połowę w oświetlonych miejscach (47% w żywopłotach; 33% w trawnikach).

W drugim eksperymencie, urządzenia oświetleniowe zostały ustawione na polach. Stwierdzono zmniejszenie liczby gąsienic pod lampami LED, co sugeruje wpływ na ich zachowanie podczas żerowania. Naukowcy są coraz bardziej zaniepokojeni spadkiem liczebności niektórych populacji owadów. Jeden naukowy przegląd liczby owadów w 2019 roku wskazał na 40% gatunków przechodzących „dramatyczne tempo spadku” na całym świecie. W badaniu stwierdzono, że pszczoły, mrówki i chrząszcze znikają osiem razy szybciej niż ssaki, ptaki lub gady, podczas gdy inne gatunki, takie jak muchy domowe i karaluchy, prawdopodobnie przeżywają boom.

Utrata owadów ma daleko idące konsekwencje dla całych ekosystemów. Owady stanowią źródło pożywienia dla wielu ptaków, płazów, nietoperzy i gadów, a rośliny polegają na owadach przy zapylaniu.

Autor: 
Helen Briggs, Tłumaczenie: Michał Gąska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama