SpaceX wystrzeliwuje mrówki, awokado i robota na stację kosmiczną

Reklama

pon., 08/30/2021 - 17:00 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Malcolm Denemark/Florida Today via AP

CAPE CANAVERAL, Floryda - SpaceX wystrzeliło w niedzielę w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przesyłkę zawierająca mrówki, awokado i robotyczne ramię ludzkich rozmiarów.

Dostawa - ma przybyć w poniedziałek - jest 23-cią przesyłką realizowaną przez firmę dla NASA w ciągu niespełna dekady. Powtórnie wykorzystana rakieta Falcon wystrzeliła w niebo przed świtem z Kennedy Space Center NASA. Po umieszczeniu kapsuły Dragon, pierwsze stopnie rakiety wylądowały pionowo na najnowszej platformie SpaceX, nazwanej "A Shortfall of Gravitas". Założyciel SpaceX Elon Musk kontynuował swoją tradycję nadawania nazw rakietom wielokrotnego użytku w hołdzie zmarłemu pisarzowi science fiction Iainowi Banksowi i jego serii Culture. Dragon przewozi ponad 2170 kilogramów zapasów i eksperymentów, a także świeże jedzenie, w tym awokado, cytryny, a nawet lody dla siedmiu astronautów stacji kosmicznej.

Harcerze wysyłają mrówki, krewetki solankowe i rośliny jako obiekty testowe, podczas gdy naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin w Madison wysyłają nasiona rzodkiewnika pospolitego, małego kwitnącego chwastu używanego w badaniach genetycznych. Próbki betonu, ogniw słonecznych i innych materiałów również zostaną poddane nieważkości. Eksperymentalne ramię robotyczne japońskiej firmy start-up będzie próbowało w swoim orbitalnym debiucie skręcać ze sobą elementy i wykonywać inne prozaiczne czynności, które zwykle wykonują astronauci. Pierwsze testy zostaną przeprowadzone wewnątrz stacji kosmicznej. Przyszłe modele robotów Gitai Inc. wyruszą w próżnię kosmiczną, aby ćwiczyć naprawę satelitów i inne prace naprawcze, powiedział dyrektor ds. technologii Toyotaka Kozuki.

Już w 2025 roku oddział tych ramion mógłby pomóc w budowie baz księżycowych i eksploatacji księżyca w poszukiwaniu cennych zasobów, dodał. SpaceX musiało zrezygnować z niektórych eksperymentów z powodu opóźnień wynikających z COVID-19. Była to druga próba startu; sobotnia próba została udaremniona przez burzliwą pogodę.

NASA zwróciła się do SpaceX i innych amerykańskich firm w celu dostarczania przez nie ładunków i załóg na stację kosmiczną, gdy program promów kosmicznych zakończył się w 2011 roku. Dział Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie z Departamentu Edukacji Naukowej Instytutu Medycznego Howarda Hughesa.

Autor: 
Marcia Dunn tłum. Magdalena Nowicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama