Rosja wysyła w kosmos misję, która nakręci pierwszy film w kosmosie

Reklama

ndz., 10/17/2021 - 21:27 -- MagdalenaL

Jeden kosmonauta, jedna aktorka i jeden reżyser spędzą 12 dni w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK), aby nakręcić „Wyzwanie” – film, z pomocą którego Roskosmos zamierza pobić kolejny rekord w wyścigu kosmicznym.

5 października Rosja zrobiła kolejny krok milowy w historii podróży kosmicznych i kina. Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos, wystrzeliła statek kosmiczny Sojuz MS-19 z kosmodronu Bajkonur w Kazachstanie na Międzynarodową Stację Kosmiczną z nieznaną dotychczas załogą na pokładzie. Są to reżyser filmowy Klim Szypienko oraz Julija Peresild, których dowódcą został weteran kosmicznych lotów Anton Szkaplerow. Ich misja: nakręcić „Wyzwanie”, pierwszy film długometrażowy zrealizowany w kosmosie. Spędzą 12 dni w stacji kosmicznej, gdzie dotrą na pokładzie statku kosmicznego. Po 3 godzinach i 27 minutach lotu Szkaplerow, którego ta misja jest czwartą z kolei, przełączył statek na sterowanie ręczne i dokował do MSK.

Po tym jak udało im się wysłać w kosmos pierwszą satelitę, pierwszego psa, pierwszego człowieka i pierwszą kobietę, Rosja chcę zostać pierwszym krajem, który nakręci film fabularny w kosmosie. Niwecząc tym samym plany amerykańskiej NASA, która miała chciała we współpracy z firmą Space X multimilionera Elona Muska, nakręcić film z Tomem Cruisem w roli głównej.

Rosyjski film „Wyzwanie”, wyprodukowany przez tamtejszy Kanał Pierwszy i Roskosmos, opowiada historię kardiochirurg (Julija Peresild), która musi wyruszyć w kosmos bez żadnego przygotowania, w celu ratowania życie chorego kosmonauty, który nie może wrócić na Ziemię.

Ekipa filmowa przybyła do MSK z uśmiechami na twarzy, co można było zobaczyć w retransmisji na żywo z Roskosmosu, transmitowanej przez rosyjski Kanał Pierwszy, w wielu językach. Z włosami rozwianymi przez stan nieważkości, Peresild ześlizgnęła się do wnętrza stacji, poprzedzona przez dowodzącego Szkaplerowa oraz idącego za nią reżysera Szypienko. Mężczyzny, który wielokrotnie powtarzał, że ze względu na jego wzrost, który wynosi 1,90 metrów, musiał dostosować pewne „ustawienia”, i który pokład statku wszedł wraz ze scenariuszem filmu. W stacji spotkali się z siedmioma astronautami, którzy obecnie się na niej znajdują i z którymi spędzą prawie dwa tygodnie. „Czuję się jak we śnie”, komentuje Peresild podczas krótkiego wywiadu prosto z MSK. „Potrzebujemy czasu, żeby zrozumieć wszystko co się dzieje. To połączenie szoku i snu”, zażartował reżyser Szypienko.

Dla rosyjskiej agencji kosmicznej, która znajduje się w tyle wyścigu kosmicznego i nadal opiera się w dużej mierze na sowieckiej technologii, „Wyzwanie” jest szansą na poprawę wizerunku po serii niepowodzeń, skandali korupcyjnych i nieudanych startów. Moment przełomowy, którego dokonają Szkaplerow, Szypienko i Peresild poprzedzała ogromna kampania reklamowa. Ma ona pomóc Roskosmosowi częściowo pozbyć się niesmaku po ciosie, który doprowadził do utraty monopolu na podróże na stację orbitalną w zeszłym roku, kiedy to Space X wysłało tam z powodzeniem astronautów.

Start ekipy „Wyzwania”, którzy mają również nakręcić wątek o astronautach znajdujących się obecnie w MSK, odbył się ponad rok od jego ogłoszenia, we wrześniu 2020 roku. Od tego czasu, rosyjski Kanał Pierwszy i Roskosmos przyspieszyli, aby uprzedzić hollywoodzki projekt zapowiedziany cztery miesiące wcześniej.

Aby obsadzić film, Roskosmos przeprowadził otwarty casting dla kobiet między 25, a 40 rokiem życia. Nie wymagano od nich doświadczenia aktorskiego, chociaż było kilka szczególnych warunków: obywatelstwo rosyjskie, waga między 50, a 70 kilogramów i obwód klatki piersiowej do 112 centymetrów. Ponadto musiały one być w stanie przebiec kilometr w 3 i pół minuty, przepłynąć 800 metrów stylem dowolnym w 20 minut oraz skoczyć z trzy metrowej trampoliny używając „imponującej techniki”, oznajmiało ogłoszenie. Na pierwszym castingu pojawiło się 3.000 kobiet, z których wyłoniono 20 finalistek. Poddano je ponownym badaniom lekarskim oraz poproszono o wyrecytowanie tekstu Aleksandra Puszkina.

Ostatecznie wybrana została znana w Rosji 37- letnia aktorka, Julija Peresild. Główna odtwórczyni roli, wraz z 38-letnim reżyserem i 48-letnim pułkownikiem Szkaplerowem oraz grupą dublerów przeszli miesiące badań lekarskich i rygorystycznego szkolenia. Teraz stawiają czoła nowym wyzwaniom w kosmosie, gdzie Szypienko, będzie musiał sam zająć się kamerą (dostosowaną do pracy w stanie nieważkości), światłem i dźwiękiem.

Wcześniej miały już miejsce próby nakręcenia filmu w kosmosie. Sowiecki film, z roku 1984, „Powrót z orbity”, zawierał sceny nakręcone w przestrzeni kosmicznej. W roku 2008, Richard Garriott, przedsiębiorca i programista gier komputerowych, który poleciał w kosmos jako turysta, nakręcił tam siedmiominutowy film „Apogee of Fear”. Ale „Wyzwanie” to profesjonalny film długometrażowy. „Przeprowadzamy eksperyment”, przyznał dziennikarzom Szypienko podczas konferencji prasowej z Kazachstanu.

Zespól wyliczył, że pozwolono im na zabranie kilograma rzeczy osobistych. Niektórzy wybrali rysunki dzieci, wszyscy natomiast pamiątki podarowane przez rodzinę i znajomych. Przed lotem spotkali się, żeby z pewną nabożnością wypełnić tradycję rosyjskich kosmonautów: obejrzeć sowiecki klasyk filmowy „Białe słońce pustyni”.

Autor: 
María R. Sahuquillo Tłumaczenie: Julia Śliwak
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama