Prawie wszyscy Rosjanie będą mogli zobaczyć zbliżające się zaćmienie Słońca

Reklama

pon., 06/07/2021 - 09:21 -- MagdalenaL

Już za kilka dni, 10 czerwca, ludzi na ziemi czeka rzadkie wydarzenie astronomiczne – okrągłe zaćmienie Słońca. Ostatni raz obserwowano go w Rosji około pół wieku temu. Teraz zaćmienie będzie widoczne w większości regionów tego kraju.

Główną cechą zbliżającego się zaćmienia jest jasny pierścień odsłoniętej części tarczy słonecznej wokół Księżyca. Piękno to będzie najlepiej widoczne w swojej maksymalnej fazie w jakuckiej wsi Chokurdakh. W Moskwie zaćmienie będzie częściowe: Księżyc zasłoni około jedną trzecią Słońca.

Podczas zaćmienia Słońce, Księżyc i Ziemia ustawiają się w jednej linii. Zaćmienie Słońca występuje wtedy gdy Księżyc znajduje się w środku. Istnieją trzy rodzaje: całkowite, częściowe i pierścieniowe. Gdy Księżyc zakrywa tylko część tarczy słonecznej, zaćmienie nazywane jest zaćmieniem prywatnym. Podczas całkowitego zaćmienia cały dysk słoneczny jest ukryty. Naturalny satelita znajduje się dość blisko naszej planety. Zaćmienie pierścieniowe Słońca występuje, gdy Księżyc znajduje się nieco dalej od Ziemi. W tym przypadku powierzchnię Ziemi przecina stożek –kontynuacja cienia księżycowego. Księżyc przechodzi nad tarczą Słońca, ale ma mniejszą średnicę niż Słońce przez co nie może go całkowicie zasłonić.

Pasmo fazy okołobiegunowej zaćmienia rozpocznie się około godziny 9:55 czasu światowego w Kanadzie. Pasmo to przejdzie przez prowincję Ontario, Cieśninę Hudsona, Morze Baffina, a następnie, kierując się na północ, przez daleką na północnym zachodzie Grenlandię. To właśnie tam wystąpi największa faza zaćmienia. Faza w kształcie pierścienia wejdzie następnie w Ocean Arktyczny, przejdzie przez biegun północny, a następnie znajdzie się w Rosji, gdzie będzie oddziaływać na Jakucję, zachodnią Czukotkę oraz północne obszary Prikolimska i Kamczatki.

Prywatne fazy zaćmienia będą widoczne prawie w całej Europie i w większości regionów Rosji z wyjątkiem południowego Krymu, Kaukazu, Primorja i Sachalinu.

Przypominamy: w żadnym wypadku nie można patrzeć na Słońce bez specjalnej ochrony oczu. Na lornetkach, teleskopach i innych urządzeniach optycznych należy koniecznie zainstalować filtry słoneczne.

 

Autor: 
tłum. Urszula Modrzejewska
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama