Małpy witają się i żegnają tak samo jak ludzie

Reklama

sob., 08/28/2021 - 11:08 -- MagdalenaL

Źródło: https://edition.cnn.com/2021/08/20/world/apes-social-interaction-greetin...

Badania pokazują, że szympansy i małpy bonobo, podobnie jak ludzie, nie mają skłonności do odchodzenia bez pożegnania.

Małpy celowo używają sygnałów, aby rozpocząć i zakończyć interakcje między sobą. Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie iScience takie zachowania nie były do tej pory spotykane u innych gatunków poza ludźmi.

Po przeanalizowaniu ponad 1200 interakcji wśród grup szympansów i bonobo w ogrodach zoologicznych naukowcy odkryli, że zwierzęta te często wymieniają między sobą spojrzenia lub gesty, aby podzielić się swoimi intencjami dotyczącymi interakcji społecznych. Gesty te obejmowały wzajemne dotykanie się, trzymanie za rękę, a nawet uderzanie się głowami.

Jak wynika z badań, Bonobo wymieniały sygnały powitalne przed zabawą w 90% przypadków, a szympansy w - 69%. Pożegnania były natomiast wśród nich jeszcze bardziej powszechne.

Naukowcy twierdzą, że zdolność małp do sygnalizowania powitań i pożegnań to coś znacznie większego niż ich uprzejmość. Pokazuje ona, że szympansy i bonobo mogą komunikować wzajemne poczucie obowiązku wobec siebie.

„U ludzi to [poczucie pewnych obowiązków względem siebie] świadczy o wspólnych zobowiązaniach” - powiedziała główna autorka badania, Raphaela Heesen, pracowniczka naukowa stopnia podoktorskiego na Uniwersytecie Durham w Wielkiej Brytanii. „To leży u podstaw wszystkich rodzajów wspólnych interakcji, w tym tych na małą skalę, np. podczas jedzenia lunchu z przyjaciółmi lub na dużą skalę, jak przy pracy nad dużymi projektami”.


Źródło: https://edition.cnn.com/2021/08/20/world/apes-social-interaction-greetings-scn/index.html

"To jest jak zlepek naszych sukcesów jako gatunku, a ten fundament jest obecny również u bonobo i szympansów" – powiedziała Heesen w rozmowie z CNN.

W przeciwieństwie do poprzednich badań, naukowcy uznali, że wspólne zobowiązania nie opierają się tylko na poczuciu obowiązku, ale także na procesie wzajemnego ustalania pewnej zgody. Dlatego Heesen twierdzi, że istotne jest, iż małpy komunikują się ze sobą, kiedy zamierzają rozpocząć i zakończyć wzajemne interakcje, takie jak zabawa czy pielęgnacja.

Dynamika władzy i znajomość między dwoma naczelnymi również odgrywała rolę w tym, jak często zwierzęta się witały i żegnały.

„Kiedy zwierzęta te komunikowały się z dobrze znanymi przez siebie osobnikami stosowały krótsze przywitania i pożegnania, a często nawet nie komunikowały się ze sobą na końcu interakcji” - dodała Heesen. „Podobną sytuację zauważyć możemy w naszym życiu codziennym, prawda? Jeśli wchodzimy w interakcję z dobrym przyjacielem, nie stosujemy tego rodzaju uprzejmości.”

Heesen wyznała, że potrzebne są dalsze badania, aby dowiedzieć się, czy inne gatunki również komunikują się podczas interakcji między sobą.

„Do tej pory myśleliśmy, że ludzie są jedynym gatunkiem, który przejawia tego typu zachowania w interakcjach” - powiedziała. „Nie było systematycznie badane, czy inne gatunki również żegnają się ze sobą tak jak my to robimy. Wiemy natomiast, że niektóre gatunki inicjują interakcje, więc ‘faza przywitań’ jest powszechna wśród zwierząt.”

Clare Redfern, starsza opiekuka bonobo w brytyjskim Twycross Zoo, powiedziała, że badacze i opiekunowie zoo od dawna wiedzą, że małpy człekokształtne witają się ze sobą, ale nowe badania zwiększają ich zrozumienie pewnych zachowań zwierząt.

„Od pierwszych chwil obserwacji tych zwierząt na wolności było oczywiste, że porozumiewają się one ze sobą i nawzajem pozdrawiają; jednak teraz, gdy więcej badań przeprowadzanych jest nad tymi gatunkami, bardziej subtelne zachowania tych zwierząt zostały wychwycone przez badaczy" - wyznała Redfern w e-mailu do CNN. „Zachowania bonobo są o wiele bardziej subtelne niż szympansów, których gesty są bardziej oczywiste, więc niektóre mniejsze gesty [bonobo] mogą być łatwo przeoczone, ponieważ są często niemal niezauważalne i dzieją się bardzo szybko”.

„Gesty, które powszechnie zauważamy u naszych grup bonobo to wyciąganie do siebie rąk, a także prezentowanie przed sobą części ciała” - powiedziała Redfern.

Dodała, że „podtrzymywanie kontaktu wzrokowego jest niezwykle ważne w zachowaniu bonobo, gdyż pozwala osobnikom tworzyć bliższą więź ze sobą.”

Autorzy badania twierdzą również, że potrzeba więcej badań nad pochodzeniem i ewolucją zachowań związanych ze wspólnym zaangażowaniem zarówno u ludzi, jak i u innych gatunków.

Autor: 
Lauren Kent Osoba tłumacząca: Aleksandra Stawiarz
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama