Japonia: Wstrząs następczy po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 9.0 z 2011 roku

Reklama

pon., 02/15/2021 - 14:12 -- MagdalenaL

Menedżer sklepu alkoholowego sprząta roztrzaskane butelki po trzęsieniu, które miało miejsce w sobotę.

Według japońskiej, rządowej agencji meteorologicznej, silne trzęsienie ziemi, które miało miejsce w Japonii w sobotę, było wstrząsem następczym trzęsienia o druzgocącej magnitudzie 9.0, które uderzyło ten sam obszar prawie 10 lat temu.

Według japońskiego nadawcy radiowo-telewizyjnego, NHK, trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.1 uderzyło wschodnie wybrzeże kraju w sobotę o godzinie 23:07. Zanotowano co najmniej 48 rannych w prefekturach Fukushima oraz Miyagi, ale nie było żadnych ofiar.

Według United States Geological Survey, epicentrum trzęsienia znajduje się 74 kilometrów od Namie, nadbrzeżnego miasta położonego 96.5 kilometrów od Fukushimy. Głębokość źródła trzęsienia to 58 kilometrów. Nie zostało wydane żadne ostrzeżenie przed tsunami.

Sobotnie trzęsienie miało miejsce na tym samym obszarze co trzęsienie 11 marca, 2011 roku, które spowodowało największą katastrofę nuklearną w historii kraju. Rdzenie trzech reaktorów w elektrowni atomowej Fukushima Daiichi stopiły się, uwalniając materiały radioaktywne w powietrze.

Zginęło lub zaginęło wtedy ponad 20,000 osób, a setki tysięcy straciło domy. Z obszaru dotkniętego trzęsieniem ewakuowano wtedy ponad 100,000 ludzi.

Władze próbują doprowadzić ten region do porządku od ostatnich dziesięciu lat. Jest to duży wysiłek, a eksperci przewidują, że może to zająć jeszcze kilka dekad.

Mimo, iż porządki nadal trwają, z racji, że Japonia jest w tym roku gospodarzem Igrzysk Olimpijskich, trasa sztafety olimpijskiej ma rozpocząć się 25 marca, właśnie w Fukushimie - jako symbol odnowy i odbudowy regionu.

"Jako że w 2021 mija dziesiąta rocznica trzęsienia ziemi w Tohoku, sztafeta olimpijska, której data została przełożona z 2020 roku, ma na celu zaprezentowanie odbudowy obszarów najbardziej dotkniętych przez katastrofę," napisał komitet olimpijski na swojej stronie.

Jednakże sobotnie trzęsienie ziemi jest przypomnieniem, że to, co wydarzyło się w 2011 roku, nadal ma wpływ na prefekturę Fukushima.

Zniszczone budynki, Fukushima, 13 lutego.

We wczesny niedzielny poranek, premier Japonii, Yoshihide Suga, zapewniał obywateli, że nie odnotowano "żadnych nieprawidłowości" w żadnej z elektrowni jądrowych znajdujących się w regionie, który objęło sobotnie trzęsienie ziemi.

Suga powiedział reporterom, że szkody wciąż są szacowane i poprosił mieszkańców obszaru, aby pozostali w domu i byli przygotowani na wstrząsy wtórne.

NHK podało, że trzęsienie spowodowało osuwiska oraz wyrwanie odcinków autostrad w obu prefekturach. Wały wzdłuż dróg zawaliły się pokrywając drogi oraz bariery błotem.

Około 850,000 domostw w regionie Kanto oraz Tohoku, wraz z Obszarem Wielkiego Tokio, po trzęsieniu straciło prąd, który teraz stopniowo zaczynają odzyskiwać.

Tłumaczyła Julia Karoń

Autor: 
Junko Ogura
Źródło: 

edition.cnn.com

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama