Ekspedycja odkrywa wyspę uważaną za najbardziej wysuniętą na północ na świecie

Reklama

pon., 08/30/2021 - 16:55 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Morten Rasch via AP

HELSINKI – Duński zespół badaczy Arktyki twierdzi, że przypadkowo odkrył ich zdaniem najbardziej wysuniętą na północ wyspę świata, położoną u wybrzeży Grenlandii.

W lipcu, podczas ekspedycji mającej na celu pobranie próbek, naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze początkowo sądzili, że dotarli na Oodaaq, wyspę odkrytą przez duński zespół badawczy w 1978 roku. Zamiast tego trafili na nieodkrytą wyspę położoną dalej na północ.

Byliśmy przekonani, że wyspa, na której stoimy, to Oodaaq, która do tego czasu była zarejestrowana jako najbardziej wysunięta na północ wyspa świata - powiedział kierownik ekspedycji Morten Rasch z uniwersyteckiego wydziału nauk geologicznych i zarządzania zasobami naturalnymi. Ale kiedy zamieściłem zdjęcia wyspy i jej współrzędne w mediach społecznościowych, kilku amerykańskich łowców wysp bardzo się podekscytowało i stwierdziło, że to nie może być prawda - powiedział w piątkowym oświadczeniu.

"Łowcy wysp" są znani jako poszukiwacze przygód, których hobby to poszukiwanie nieznanych wysp.

Jeszcze nienazwana wyspa znajduje się 780 metrów na północ od Oodaaq, wyspy u przylądka Kap Morris Jesup, najbardziej wysuniętego na północ punktu Grenlandii i jednego z najbardziej wysuniętych na północ punktów lądu na Ziemi. Maleńka wyspa, najwyraźniej odkryta w wyniku przesuwania się paku lodowego, ma rozmiary około 30 na 60 metrów i wznosi się na około trzy do czterech metrów nad poziomem morza, powiedział uniwersytet. Zespół badawczy ponoć nie uważa, że odkrycie jest wynikiem zmian klimatycznych i podobno zaproponował nazwanie wyspy Qeqertaq Avannarleq, co oznacza "najbardziej na północ wysunięta wyspa" w języku grenlandzkim.

Według Rascha wyspa składa się głównie z małych kopców mułu i żwiru. Powiedział on, że może być ona wynikiem silnego sztormu, który z pomocą morza stopniowo spychał materiał z dna morskiego, aż do uformowania się wyspy. Nie oczekuje się, że wyspa będzie istnieć długo, uważają duńscy badacze. Nikt nie wie, jak długo pozostanie. W zasadzie może zniknąć, gdy tylko uderzy nowy, potężny sztorm - powiedział Rasch.

Autor: 
AP News tłum. Magdalena Nowicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama