Czy mózg potrzebuje czasu, by cos zapamiętać?

Reklama

pon., 06/15/2020 - 19:04 -- moderator3

Hipokamp jest obszarem mózgu w dużej mierze odpowiedzialnym za tworzenie pamięci. To, co dzieje się w hipokampie, nawet zanim ludzie próbują tworzyć wspomnienia, może mieć wpływ na to, czy w ogóle cokolwiek uda im się zapamiętać.

W nowym badaniu przeanalizowano zapisy neuronalne z mózgów pacjentów cierpiących na padaczkę, podczas gdy ich zadaniem było zapoznanie się z serią słów. Kiedy aktywność neuronów zlokalizowanych w hipokampie była już wysoka jeszcze zanim pacjenci zobaczyli pojedynczy wyraz, byli oni bardziej skuteczni w odkodowaniu danego słowa i zapamiętywaniu go później.

Odkrycia sugerują, że hipokamp może być wyposażony w tryb „gotowości do kodowania”, który ułatwia zapamiętywanie. Badanie, opublikowane na łamach Proceedings of National Academy of Sciences autorstwa Zhisen Urgolites, profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, sugeruje również, że gdy neurony hipokampa nie wykazują intensywnej aktywności, nowe informacje prawdopodobnie będą źle odkodowane, a później zapomniane.

„Kluczową kwestią jest znalezienie odpowiedzi na pytanie jak wprowadzić nasz mózg w tzw. tryb kodowania, kiedy sami tego chcemy” - powiedział John Wixted, profesor psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, i jeden z głównych autorów artykułu.

Według profesora, „tryb kodowania to coś więcej niż zwykłe intensywne skupienie uwagi na wykonywanym zadaniu. Istotną czynnością jest tutaj odkodowywanie, które selektywnie zwiększa aktywność w tej części mózgu, która jest odpowiedzialna za tworzenie nowych wspomnień: hipokampie. Wcześniejsze badania utwierdziły nas w przekonaniu, że ludzie potrafią tłumić tworzenie wspomnień, istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że jesteśmy w stanie wpływać na hipokamp i >włączyć zapamiętywanie<. Ale jak to zrobić, tego po prostu jeszcze nie wiemy.”

Eksperyment, polegający na zbadaniu aktywności neuronowej hipokampa, ciała migdałowatego, przedniej części kory zakrętu obręczy i kory przedczołowej, przeprowadzono na 34 pacjentach z padaczką, którzy zostali poddani leczeniu w Barrow Neurological Institute.

Podczas badania pacjenci widzieli bądź słuchali stałego strumienia słów, a ich zadaniem było wskazanie czy dane słowo jest nowe, czy powtórzone. Na początku wszystkie słowa były nowe, ale już po chwili większość słów zaczęła się powtarzać.

Naukowcy obliczyli średnią liczbę aktywowań neuronów w odpowiedzi na każde słowo, które uczestnicy badania widzieli lub słyszeli. Wzięli również pod uwagę szybkość wyzwalania neuronów bezpośrednio przed każdym słowem. Okazało się, że istotą badania było działanie neuronów w hipokampie na około sekundę przed zobaczeniem lub usłyszeniem słowa po raz pierwszy: to właśnie aktywność połączeń nerwowych w tej części mózgu przesądzała czy uczestnicy zapamiętali, czy zapominali słowo, gdy zostało ono powtórzone później.

 

Aktywność neuronów mierzona w ciele migdałowatym, przedniej części kory zakrętu obręczy i kory przedczołowej nie wpływała na to czy dane słowo zostało zapamiętane, czy nie.

„Uważamy, że nowe wspomnienia są tworzone przez rozproszone zbiory aktywnych neuronów, które odpowiedzialne są za naszą pamięć i tworzenie wspomnień. Przeprowadzone badania sugerują, że gdy aktywność tych neuronów znajduje się od początku na wysokim poziomie, proces zapamiętywania działa znacznie lepiej”- podsumowuje Goldinger.

Autor: 
Uniwersytet Kalifornijski, San Diego / tłum. Laura Antkiewicz
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama