Co łączy krokodyle i dinozaury?

Reklama

pon., 06/15/2020 - 19:11 -- moderator3

Okazuje się, że zarówno dinozaury, jak i niektóre gatunki starożytnych krokodyli poruszały się na tylnych kończynach. W dodatku, krokodyle mogły mierzyć nawet trzy metry długości. Do tego zaskakującego odkrycia przyczynił się międzynarodowy zespół badawczy. Jak podaje dr Anthony Romilio, paleontolog na Uniwersytecie Queenslandu,  badane przez nich skamieliny odcisków łap przypisywali zupełnie innemu wymarłemu zwierzęciu- pterozaurowi.

Znalezisko liczy ok. 24 centymetrów, co sugerowało, ze ślad zostawiony został przez zwierzę, którego długość nóg odpowiadałaby ludzkim. Mimo, że badacze mogli zapoznać się z odciskam tylnych kończyn, nigdzie nie znaleziono skamielin z odciskami przednich łap.

Zespół badawczy, kierowany przez profesora Kyung Soo Kim z Narodowego Uniwersytetu Edukacji w Chinju, wkrótce miał natrafić na wskazówki, wyjaśniające tę sytuację.

„Typowa pozycja, w której poruszają się krokodyle zostawiłaby ślady szeroko rozstawione względem siebie. Tym bardziej zadziwiające było nasze odkrycie, wskazujące na wąski rozstaw kończyn. Bardziej niż typowy chód, przypominały ślady pozostawione przez krokodyla balansującego na linie”-powiedział profesor Kim.

„W połączeniu z brakiem jakichkolwiek śladów po ogonie stało się dla nas jasne, że te stworzenia poruszały się dwunożnie. Skąd w takim razie pewność, ze nie są to odciski pozostawione przez dinozaury? Zarówno dinozaury, jak i ptaki- ich potomkowie, mają specyficzny sposób poruszania się na palcach. Natomiast krokodyle chodzą na całych stopach, zostawiając wyraźny odcisk pięty, zupełnie jak ludzie.”

Ślady pozostawione przez przechadzającego się krokodyla datowane są na 110-120 milionów lat temu i zostały odkryte na terenie dzisiejszej Korei Południowej.

Naukowcy początkowo kwestionowali wiarygodność skamielin, biorąc pod uwagę brak odcisków przednich łap oraz fakt, że współcześnie żyjące krokodyle są czworonożne.

Jak dodał dr Romilio, „Azja nie jest kontynentem, w którym często natrafia się na ślady pozostawione przez przodków krokodyli, odnalezienie prawie stu odcisków łap było więc niezwykłym wydarzeniem”.

 „Istnieje ryzyko, że podczas przechadzki, tylne kończyny zwierzęcia mogły pozostawić ślad w tym samym miejscu, w którym odciśnięta została wcześniej łapa, ale nie znaleziono na to żadnych dowodów w skamielinach pochodzących z Korei.” Nie wynika to również z jakości tych „spektakularnych” skamielin, bo pomimo upływu tak długiego czasu, na ich powierzchni zachowały się drobne szczegóły takie jak odciski opuszków palców czy łusek na podeszwach stóp”.

 

Autor: 
University of Queensland / tłum. Laura Antkiewicz
Źródło: 
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama