Naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia z początków istnienia wszechświata

Reklama

pt., 06/05/2020 - 14:20 -- moderator3

Foto: NASA

 

Początki wszechświata to okres, który wciąż skrywa przed naukowcami sporo tajemnic, a o tym, jak mało wiemy o tamtych odległych czasach świadczy na przykład nowe, zaskakujące odkrycie astronomów dokonane dzięki Teleskopowi Hubble'a. Sięga ono 13 miliardów lat wstecz!

Nowe badania oparte na znaleziskach kosmicznego Teleskopu Hubble'a wskazują, iż tworzenie się pierwszych gwiazd we wszechświecie nastąpiło znacznie wcześniej niż nam się dotychczas wydawało. Zespół europejskich naukowców nie znalazł bowiem dowodów na istnienie tego typu obiektów w okresie od 500 mln do miliarda lat od wielkiego wybuchu.

Tego typu obiekty, zwane gwiazdami III populacji, powstały z pierwotnej materii wytworzonej w czasie wielkiego wybuchu i wg naszej aktualnej wiedzy musiały składać się wyłącznie z wodoru, helu oraz litu - trzech jedynych pierwiastków istniejących przed wytworzeniem się cięższych cząstek w rdzeniach pierwszych gwiazd, takich jak tlen, azot, węgiel i żelazo.

Foto: M. Kornmesser / ESA/Hubble/NASA
Początki wszechświata - artystyczna wizja NASA

Aby zajrzeć tak daleko w przeszłość, czyli jakieś 13 mld lat temu (wszechświat ma 13,7 mld lat), naukowcy wykorzystali nową technikę analizy zdjęć robionych przez Teleskop Hubble'a i z zaskoczeniem odkryli, iż nie znaleźli na nich najstarszych gwiazd III populacji.

Rachana Bhatawdekar, przewodnicząca zespołu naukowców, który dokonał odkrycia, mówi:

Wyniki naszych badań mają poważne astrofizyczne konsekwencje, bo pokazują, iż galaktyki musiały tworzyć się znacznie wcześniej, niż sądziliśmy. Nasza badania są też mocnym poparciem tezy, iż galaktyki o małej masie są odpowiedzialne za proces rejonizacji we wczesnym wszechświecie.

Era rejonizacji to okres, w którym promieniowanie ultrafioletowe pierwszych gwiazd (lub kwazarów) doprowadziło do jonizacji wodoru wypełniającego ówczesny wszechświat rozdzielając jego atomy na elektrony i protony.

 

Odkrycie astronomów oznacza jeszcze jedno - iż Teleskop Hubble nie będzie w stanie uchwycić momentu formowania się pierwszych galaktyk i gwiazd. To z kolei otwiera szansę dla następcy Hubble'a, czyli Teleskopu Jamesa Webba, którego uruchomienie planowane jest na 2021 rok.

Autor: 
Tomasz Mileszko
Źródło: 

Komputer Świat Onet.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama