Morze Mniejsze ponownie wyrzuca martwe ryby z powodu braku tlenu w wodzie

Reklama

pon., 05/23/2022 - 18:58 -- MagdalenaL

Najgorsze przeczucia społeczności naukowej Morza Mniejszego (Murcia) zaczynają się spełniać: około 250 martwych ryb małego rozmiaru pojawiło się w środę w rejonie Socaire, w Santiago de La Ribera, w wyniku niskiego poziomu tlenu odnotowanego na tym obszarze, między innymi z powodu podwyższonej liczby składników odżywczych, które dotarły do ​​laguny w ostatnich tygodniach poprzez wodę skażoną azotanami. Chociaż według Ministerstwa Rolnictwa, Wody i Środowiska rządu Murcji jest to epizod „jednorazowy” i nie można mówić o uogólnionej sytuacji anoksji (braku tlenu), to wydarzenie ponownie uruchomiło alarmy, nie tylko ekologiczne, ale także z sektora turystycznego, który od tygodni miał duszę na ramieniu, ze względu na niepewność, jaki będzie stan laguny w rozpoczynającym się właśnie sezonie letnim.

Źródła z Ministerstwa potwierdziły „EL PAÍS”, że martwe ryby (łącznie około trzech kilogramów) zostały już usunięte z terenu przez brygady ekologiczne, podczas gdy zespół naukowców z Murcjańskiego Instytutu Badań i Rozwoju Rolnictwa i Środowiska (Imida) przeprowadził wstępne analizy próbek wody z obszaru, w których poziom tlenu wynosił od 2,2 do 4 miligramów na litr. W związku z tymi poziomami administracja regionalna przyznaje, że „fauna może mieć problemy, jeśli inne czynniki się pokryją”, dlatego też technicy kontynuują monitorowanie obszaru, aby analizować jego ewolucję i być wyczulonym na możliwe pojawienie się nowych przypadków.

Możliwość wystąpienia takiej sytuacji została już pod koniec kwietnia zebrana w raporcie Hiszpańskiego Instytutu Oceanografii. Naukowcy z CSIC (Consejo Superior de Investigaciones Científicas — Naczelna Rada Badań Naukowych) wyjaśnili, wówczas w jaki sposób ulewne deszcze w marcu spowodowały masowy napływ substancji odżywczych do Morza Mniejszego z włoków rolniczych, które spowodowały proliferację glonów i zwiększenie zużycia tlenu. O tym problemie ostrzegał również Komitet Monitorujący Morze Mniejsze, który okresowo analizuje jego sytuację. Rzecznik, Emilio María Dolores, ostrzegł 3 maja, że warunki dla epizodu anoksji „zaczynają się pojawiać”, chociaż nie chciał ryzykować stwierdzenia, że jest to „nieuchronne”.

Do tej pory w tym roku rząd Murcji usunął z laguny około 4000 ton glonów, aby zapobiec zużyciu tlenu podczas ich rozkładu w wodzie, z czego ponad połowę, około 2400, w kwietniu. Wiadomość ta przykuła uwagę doradcy oddziału, Antonio Luengo, w trakcie występu na Zgromadzeniu Regionalnym Murcji, gdzie oskarżył o zły stan laguny władze centralne. Pomimo licznej krytyki kierownictwa władz regionalnych w tym wyjątkowym ekosystemie, Luengo zapewnił, że „niestety te obrazy nie mogą już nikogo zaskoczyć”, że są „konsekwencją bezczynności” rządu centralnego, który nie podjął działań w celu powstrzymania wylewów przez Rambla Albujon [jedno z wejść azotanów pochodzących z rolnictwa].

Socjalistyczny poseł Manuel Sevilla zarzucił mu, że ​​jego „strategią odzyskania” laguny będzie „rozłożenie winy”. „Jeśli nie zamierza pan złożyć dymisji, powinien przynajmniej przeprosić za ekobójstwo, owoc 27-letniego zarządzania PP (Partido Popular – Partia Ludowa) we wspólnocie autonomicznej” - powiedział mu z prośbą o dymisję, do której dołączył się Podemos, którego sekretarz regionalny do spraw organizacji, Ángel Luis Hernández, ubolewał, że „nic się nie zmieniło” od poprzedniej anoksji i nie podjęto żadnych środków, aby zapobiec dalszemu zanieczyszczaniu Morza Mniejszego przez przemysł rolny. Ze swojej strony Ciudadanos przypomniał, że 80% uprawnień związanych z zarządzaniem tym naturalnym obszarem znajduje się w rękach wspólnoty autonomicznej, która mimo to nadal „szuka wymówek, aby nie działać”, jak mówi posłanka Ana Martínez Vidal.

Epizod ten, przynajmniej na razie, jest daleki od tych, które miały miejsce w październiku 2019 r., kiedy z plaż San Pedro del Pinatar usunięto około trzech ton ryb i w sierpniu zeszłego roku, kiedy pojawiło się około 4,5 tony w ciągu tygodnia, w którym kilka plaż musiało zostać zamkniętych. Niemniej jednak, w tych przypadkach istniały inne dodatkowe okoliczności, takie jak wyższa temperatura wody, która była pożywką dla tego większego zużycia tlenu z powodu rozkładu glonów. W październiku 2019 r. było około 24,5 stopnia, a w sierpniu 2021 r. osiągnęło 29 stopni, wynika z danych zebranych na stronie internetowej, na której publikowane są wszystkie parametry związane z laguną. 6 maja zeszłego roku według ostatnich danych rejestru średnia temperatura wynosiła zaledwie 19,3 stopnia.

Oprócz środowiskowych reperkusji tej sytuacji wiadomość w pełni wpływa na sektor turystyczno-hotelarski, który „z ciężkim sercem” już stawiał czoło podobnym problemom w sezonie letnim w obliczu ostrzeżeń środowiska naukowego, na co zwraca uwagę Dionisio García, dyrektor Stacji Morskiej Morza Mniejszego, organizacji zrzeszającej firmy hotelarskie i działalność sportową w okolicy. Oczekiwania na lato tego roku po zniesieniu restrykcji związanych z koronawirusem, zaznacza, „były wysokie”, ale w ostatnich tygodniach informacje o złej sytuacji laguny spowolniły tempo rezerwacji na lipiechttps://goldsolar.pl/ i sierpień, które są obecnie zajęte w około 60%.

Według Soledad Díaz, prezes Stowarzyszenia Hotelarzy Costa Cálida (Hostetur), musimy mówić raczej o „spowolnieniu” rezerwacji niż o ich anulowaniu, ponieważ niepewność co do tego, jak zmieni się stan Morza Mniejszego, sprawia, że ​​turyści nadal nie decydują się na potwierdzenie swoich wycieczek. Bartolomé Vera, prezes Biznesowego Stowarzyszenia Hotelarskiego Regionu Murcji, nadal polega na rezerwacjach na ostatnią chwilę. Z pewnością nie pomaga to, że zaczynają wypływać martwe ryby.

Autor: 
Autor: Virginia Vadillo Przetłumaczyła: Kinga Konieczny
Polub Plportal.pl:

Reklama