Samolot z konopi – jest 10 razy mocniejszy od stali

Reklama

pon., 06/08/2020 - 07:17 -- zzz

Kanadyjska firma Hempearth zaprojektowała pierwszy na świecie samolot z konopi – rośliny pozbawionej substancji psychoaktywnych z rodziny konopiowatych, która jest 10 razy mocniejsza od stali. Co ciekawe, wszystko jest wykonane z konopi: siedzenia, skrzydła, ściany samolotu, a nawet poduszki. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi 11 metrów, i może przewozić jednego pilota i czterech pasażerów. To jednak nie wszystko – ten samolot jest w 100% zasilany olejem z konopi!

Konopie są lżejsze od tradycyjnych materiałów używanych do budowy samolotów (chociażby aluminium czy włókno szklane), dzięki czemu ten samolot potrzebuje znacznie mniej paliwa, żeby wznieść się na dużą wysokość. Co najważniejsze, konopie są nietoksyczne, trwałe, ich hodowla wymaga znacznie mniej wody i gruntu niż bawełna, i w porównaniu ze stalą czy włóknem węglowym, nie mają prawie żadnego wpływu na środowisko.

 

Prezes firmy, Derek Kesek, mówi:

„Ten projekt samolotu to nasz pierwszy eksperyment z konopią przemysłową, i planujemy zbadać znacznie więcej możliwości jej wykorzystania. Po ustanowieniu badań strukturalnych i informacji z tego projektu, zastosujemy je w wielu innych konstrukcjach. To przyszłość jakiej pragniemy dla naszej planety. Być może niebo wcale nie stanowi granicy.”

 

Hempearth opracowuje także kompozyty z użyciem konopi, które mogłyby zastąpić włókno szklane w lotnictwie i innych branżach przemysłu – chociażby w budownictwie. Niedawno firma odrzuciła propozycję współpracy od Dupont, jako że „nie pracują i nigdy nie zamierzają pracować z firmami, które są powiązane z wojskiem, Rockefellerami, Rothschildami, i/lub wojskowym kompleksem przemysłowym”.

„Buduję różne rzeczy w sposób ekologiczny, nigdzie mi się nie spieszy” – dodaje Kesek. – „Richard Branson jest moją największą inspiracją, ponieważ pokazuje, że nie chodzi o zwykły biznes: jeśli czegoś pragniesz, musisz do tego dążyć.”

Gdy prace nad samolotem dobiegną końca, jego pierwszy lot ma się odbyć niedaleko Kitty Hawk w Karolinie Północnej, w miejscu, gdzie bracia Wright dali początek lotnictwu.

Autor: 
ZZZ
Źródło: 

/dobrewiadomosci.net.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama