Nornickel już w 2016 roku próbował zapobiec katastrofie ekologicznej

Reklama

pon., 06/22/2020 - 19:44 -- moderator3

Koncern Nornickel już w 2016 roku wskazywał na „znaczne defekty jednego z elementów konstrukcyjnych” w zbiorniku paliwa w elektrociepłowni nr 3, gdzie doszło do awarii. Już wtedy firma zdecydowała o przeprowadzeniu remontu, aby nie dopuścić do katastrofy.

Rada dyrektorów firmy Nornickel w 2016 roku dopuszczała prawdopodobieństwo katastrofy ekologicznej w przypadku awarii w obrębie obiektów należących do elektrociepłowni nr 3. Potwierdzają to materiały z posiedzenia rady dyrektorów z 4 października 2016 roku, których kopia znajduje się w posiadaniu spółki RosBiznesConsulting (RBC). Ich wiarygodność potwierdza źródło, osoba blisko związana z radą dyrektorów.

 

Wtedy w celu wykluczenia takich incydentów rada zaakceptowała zawarcie umowy ze spółką córką Nornickel – firmą Instytut Gipronikel – na wykonanie projektu nowego wyposażenia zbiornika paliwowego elektrociepłowni nr 3. Z materiałów z posiedzenia wynika, że celem tego remontu była „eliminacja prawdopodobieństwa dojścia do katastrofy ekologicznej w związku z masowym wyciekiem znacznej ilości produktów naftowych do obiektów wodnych i na ląd w przypadku uszkodzenia jednego ze zbiorników mającego poważne wady elementów konstrukcyjnych”.

 

Właśnie taka katastrofa – rozlanie oleju napędowego – miała miejsce w elektrociepłowni nr 3 pod koniec maja 2020 roku. Wskutek utraty hermetyczności jednego ze zbiorników rezerwowych wyciekło ponad 21 tys. ton oleju napędowego, który dostał się do rzek i gruntu. Po tym wydarzeniu prezydent Władimir Putin ogłosił stan wyjątkowy na skalę federalną.

 

Jak Nornickel remontował zbiornik rezerwowy w elektrociepłowni nr 3

 

Podejmując decyzję o remoncie rada dyrektorów firmy Nornickel kierowała się nakazem Federalnej Służby Nadzoru Ekologicznego, Technicznego i Atomowego (Rostechnadzor) wydanym w latach 2014-2015. Remont miał być wykonany w czwartym kwartale 2016 roku i potrwać do 2017. Według danych służby zbiornik zapasowy, przez który doszło do awarii, w 2016 roku znalazł się właśnie na liście prac remontowych i od tego momentu resort nie mógł dokonywać kontroli tego obiektu. „Według corocznego sprawozdania z kontroli sanitarnej Norylsko-Tajmyrskiej firmy energetycznej (spółka córka firmy Nornickel będąca właścicielem elektrociepłowni nr 3 – RBC) dany zbiornik rezerwowy wciąż znajduje się w remoncie” – mówił dla RBC przedstawiciel Rostechnadzoru.

 

Prezes firmy Nornickel nie odpowiedział na pytanie RBC, jaki konkretnie zbiornik rezerwowy był remontowany przez Instytut Gornikel. Jednak firma potwierdzała, że przeprowadzała remont obiektu, przez który doszło do awarii, ale podając nieco inne terminy – lata 2017-2018. Następnie w 2018 roku zbiornik został sprawdzony przez ekspertów od bezpieczeństwa przemysłowego – podaje Nornickel w prezentacji dla inwestorów poświęconej likwidacji awarii. Dokument podkreśla, że wyniki audytu wskazują na przestrzeganie przez firmę wszystkich zaleceń podczas pierwszego (po remoncie) napełnienia zbiornika paliwem.

 

Jednak mimo przeprowadzonych prac obiekt wciąż wymagał kapitalnego remontu i nie był do końca zgodny z zaleceniami bezpieczeństwa przemysłowego, poinformował w środę 10 czerwca Komitet Śledczy. Mimo tego firma w dalszym ciągu korzystała ze zbiornika, przez co doszło do awarii – uważa resort.

 

W związku z awarią została wszczęta sprawa karna na podstawie czterech artykułów: naruszenia zasad ochrony środowiska przy prowadzeniu prac (art. 246 kodeksu karnego), zanieczyszczenia wód (art. 250), zanieczyszczenia gleby (art. 254) oraz niedbalstwo (art. 293 cz. 1), czyli w tym przypadku niepoinformowanie na czas o sytuacji nadzwyczajnej. W związku z tą sprawą zatrzymano dyrektora elektrociepłowni nr 3 Pawła Smirnowa, głównego inżyniera przedsiębiorstwa Aleksieja Stiepanowa oraz zastępcę głównego inżyniera Jurija Kuzniecowa. Postawiono im zarzuty związane z dopuszczeniem zbiornika rezerwowego do dalszej eksploatacji pomimo naruszenia zasad bezpieczeństwa. Wcześniej w tej sprawie decyzją sądu zatrzymano i aresztowano kierownika oddziału elektrociepłowni nr 3 Wiaczesława Starostina.

 

Rostechnadzor uważa również, że do awarii mogło dojść przez zużycie urządzeń. Resort niejednokrotnie zwracał uwagę kierownictwu elektrociepłowni na naruszenie bezpieczeństwa przemysłowego podczas używania sprzętu.

 

Ile kosztował remont w elektrociepłowni nr 3

 

Koszt prac remontowych związanych z „nowym wyposażeniem technicznym zespołu obiektów przechowujących zapasowy olej napędowy w elektrociepłowni nr 3” wyniósł 17 mln rubli, wynika z materiałów z posiedzenia rady dyrektorów.

 

Władimir Potanin, główny właściciel firmy Nornickel, ocenił, że likwidacja awarii będzie kosztować 10 mld rubli i obiecał, że firma weźmie te koszty na siebie. „Sam zbiornik rezerwowy, w którym znajdowało się paliwo kosztuje dużo mniej. To są nieporównywalnie mniejsze koszty. Do czego zmierzam – gdyby w odpowiednim czasie [zbiornik] został wymieniony, nie byłoby takiej szkody ekologicznej i firma nie musiałaby ponosić takich kosztów” – skomentował słowa Potanina Władimir Putin.

 

W czwartek 11 czerwca pojawiła się informacja, ze Potanin zaproponował partnerom na mocy umowy ze wspólnikami z firm UC Rusal (posiada 27,8% udziałów firmy Nornickel) założonej przez Olega Dieripaskę i Crispian (4,2% udziałów) Romana Abramowicza i Aleksandra Abramowa, aby zrezygnowali oni z wypłaty dywidend w 2020 roku. Potanin skierował do nich pismo, w którym pisze, że Nornickel całkowicie skupił swoje siły na likwidacji skutków katastrofy, eliminację szkód ekologicznych oraz przywrócenie reputacji, poinformował Interfaks. W związku z tym biznesmen zasugerował ograniczenie dywidend za 2020 rok do poziomu 1 mld dolarów. Obecnie polityka dywidendowa firmy Nornickel zakłada wypłatę 60% od EBITDA, jeśli wskaźnik ogólnego zadłużenia wynosi mniej niż 1,8. Jeśli osiąga on 2,2 to udziałowcy dostają 30% EBITDA. W 2019 roku wskaźnik ogólnego zadłużenia wyniósł 0,9  EBITDA, a wskaźnik EBITDA – 7,9 mld dolarów, dlatego firma wypłaciła udziałowcom 4,8 mld dolarów (60%).

 

Awaria „bez wątpienia odbije się na firmie Nornickel, między innymi na jej zdolności do wypłacania dywidend”, zaznaczył Potanin. „Decyzja o zmniejszeniu wypłat pozwoli udziałowcom na pokazanie solidarności z firmą” – dodał. Przedstawiciele UC Rusal i Crispian nie skomentowali tych słów.

 

Jaką przyczynę awarii podaje Nornickel

 

Za przyczynę awarii w elektrociepłowni nr 3 uważana jest nieprzeciętnie ciepła pogoda, z powodu której zapadły się fundamenty i podpory, które podtrzymują zbiornik z paliwem. Wskutek niezwykle ciepłej zimy doszło do stopnienia gruntu, fundament i podpory nagle osunęły się i dno zbiornika, który na nich stał zostało naderwane, wyjaśnia firma. Prokuratura Generalna również zaznaczyła, ze przyczyną utraty hermetyczności zbiornika było osunięcie się gruntu.

 

Awarię obiektu, w którym przechowywane jest paliwo z norylskiej elektrociepłowni nr 3 trudno było przewidzieć, ponieważ doszło do niej wskutek niespodziewanego zapadnięcia się filarów poprzez topnienie wiecznej zmarzliny, poinformował Potanin w wywiadzie na kanale YouTube prowadzonym przez Aleksieja Piwowarowa o nazwie Redakcja. „Taki wypadek jest całkowicie nie do przewidzenia. (…) Tego typu rzeczy trudno jest przewidzieć i trudno odgadnąć, że coś takiego się wydarzy” – powiedział.

 

Jednak po tym incydencie pracownicy Norylsko-Tajmyrskiej Firmy Energetycznej rozpoczęli kontrolę pozostałych zbiorników paliwa oraz ich odpompowywanie. Ze zbiorników zbudowanych według tej samej technologii, stojących na filarach na wiecznej zmarzlinie, na wszelki wypadek wypompowujemy paliwo i pozostawiamy je puste do czasu całkowitego wyjaśnienia przyczyn awarii, aż nie będziemy mieli pewności co do stanu tych filarów” – wyjaśnił szef firmy Nornickel.

 

Według prognoz Ministerstwa Zasobów Naturalnych i Ekologii Federacji Rosyjskiej na przywrócenie stanu ekologicznego sprzed katastrofy w rejonie zajścia potrzebne będzie minimum dziesięć lat.

Autor: 
Swietłana Burmistrowa, Alina Fadejewa tłum. Magdalena Diadenkova
Źródło: 

rbc.ru

Polub Plportal.pl:

Reklama