Lek, który sprawia, że organizm sam "zjada" nowotwór

Reklama

czw., 07/05/2018 - 07:58 -- zzz

Naukowcom udało się opracować nowy rodzaj preparatu, który pobudza system immunologiczny do samoistnego niszczenia komórek nowotworowych a obecnie w nim makrofagi są w stanie dosłownie "zjadać" raka. O innowacyjnej metodzie leczenia donosi prestiżowe czasopismo "Nature Biomedical Engineering".

 

Immunoterapia od dawna uchodzi za jedną z najbardziej skutecznych metod radzenia sobie z nowotworami. Amerykańskiemu zespołowi badaczy z University of Massachusetts Amherst oraz Harvard Medical School, przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć współczesnej medycyny udało się zaprojektować nowy rodzaj leku, który jest w stanie sprawić, by organizm... "zjadał" komórki nowotworowe! Wyniki badań opublikowanych na łamach "Nature Biomedical Engineering" wskazują, że nowa terapia doskonale radzi sobie ze złośliwymi nowotworami piersi i skóry.

 

Nowy preparat jest w stanie wzmagać działanie makrofagów wchodzących w skład systemu immunologicznego w taki sposób, by samoistnie zwalczały zmiany nowotworowe. Na razie innowacyjny środek został przetestowany jedynie na myszach laboratoryjnych, ale badacze liczą na to, że już w ciągu kilku najbliższych lat będą mogli rozpocząć badania kliniczne na ludziach. Ekspertom pod kierunkiem dra Ahisha Kulkarni udało się się już nawet zdobyć stosowną licencję, która ma przyspieszyć ten proces. Jak działa nowy lek, który wkrótce może zrewolucjonizować onkologię?

 

 

Onkologiczny "Pac-Man", który sprawia, że makrofagi... "zjadają" nowotwory 

 

Pacman-like character drawn in chalk

 

Do zobrazowania schematu funkcjonowania innowacyjnego preparatu posłużono się kultową grą Pac-Man, doskonale znaną wszystkim, którzy dorastali w ostatnich dekadach ubiegłego stulecia. Rolę Pac-Mana pełnią w tym przypadku makrofagi, które dotąd dobrze radziły sobie ze zwalczaniem infekcji bakteryjnych i wirusowych i były skuteczne w starciu z wieloma patogenami. Nowotwory do tej pory potrafiły doskonale ukrywać się przed atakiem z ich strony, wysyłając do nich specjalny sygnał z komunikatem zniechęcającym do ich unicestwienia. Okazuje się jednak, że są już sposoby na to, by temu zaradzić.

Naukowcom udało się pokonać tę przeszkodę przy wykorzystaniu metod stosowanych w onkologii personalizowanej (terapii celowanej molekularnie) i sprawić, by makrofagi stały się "supercząsteczkami", które są w stanie dosłownie "zjadać" nowotwory. Choć na razie preparat, który potrafi tak działać na makrofagi, doskonale sprawdził się tylko w przypadku myszy laboratoryjnych (i skutecznie powstrzymał przed rozwojem oraz rozprzestrzenianiem się ich guzów nowotworowych), to jednak uzyskane wyniki dają spore nadzieje na to, że w ten sam sposób będzie wpływał na ludzi. Naukowcy przewidują, że będzie go można stosować razem z innymi metodami, które są wykorzystywane we współczesnej onkologii (takimi jak tzw. inhibitory immunologicznych punktów kontrolnych). 

 

Carl Alexander z brytyjskiej organizacji Cancer Research UK, komentując najnowsze wyniki badań amerykańskich naukowców dla stacji BBC nie krył, że nowe odkrycie jest "obiecujące" i daje spore nadzieje dla rozwoju onkologii, ale potrzeba jeszcze wielu badań, które będą mogły potwierdzić, czy uda się z powodzeniem wykorzystać leki nowej generacji wśród ludzi cierpiących na nowotwory. Preparat, który sprawia, że organizm sam "zjada" raka, mógłby dokonać prawdziwego przełomu w medycynie. Jak wiadomo, z rewolucjami bywa tak, że... lubią zjadać własne dzieci. Jeśli te onkologiczne będą tylko "pożerały" nowotwory, to wszystkim wyjdzie to na zdrowie... Oby się tak stało!

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

Nature Biomedical Engineering/BBC/University of Massachusetts Amherst/Harvard Medical School ______

video: 

Komentarze

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
ojciec ma raka , wykryty w lutym zeszłego roku . Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili jak on to nazywa "chodzi na imprezy chemiczne" czyli na cykle chemii i Tato wyszukał w necie Sklep internetowy i kupił tam ekstrakt konopny CBD + CBDA 6 % , napisze stronę choć co nie który będą odbierać to za reklamę konopiafarmacja pl , ale warto kupić takie rzeczy z sprawdzonych źródeł Świeże wyniki rezonansu - choroba cofnęła się o praeie polowe Zaznaczam tylko, że to rak w IV notabene ostatniej fazie, więc lekarze nie dawali żadnych szans a teraz przychodzą i robią "rybkę".... Cóź nauka i medycyna jest potrzebna, ale nie można jej zawierzać w 100% tylko szukać innych rozwiązań oczywiście w granicach rozsądku. Lekarze mówią, że to cud.... hmm

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama