Panele „antysłoneczne” wygenerują energię nawet w nocy

Reklama

czw., 02/06/2020 - 21:39 -- zzz

Panele fotowoltaiczne to już standard w energetyce – wiadomo jednak, że przydatne są tylko wtedy, gdy mamy dzień. Pewien badacz z University of California Davis wymyślił jednak sposób na generowanie energii także nocą.

 

Profesor Jeremy Munday oraz Tristan Deppe, badacze z IREAP (Institute for Research in Electronics and Applied Physics) wymyślili nowy rodzaj ogniw fotowoltaicznych, który mógłby generować energię nawet w nocy. Działają one dokładnie tak samo jak standardowe ogniwa, ale na odwrót. Chodzi bowiem o różnicę temperatury.

W tych tradycyjnych panelach mamy do czynienia ze specjalną warstwą krzemu, która zajmuje się absorbowaniem światła słonecznego na bazie różnicy temperatury. Przetwarzane jest ono potem na energię elektryczną. Ogniwo jest po prostu chłodniejsze niż światło słoneczne, więc absorbuje tę energię i zamienia na prąd. Obiekty, które są cieplejsze niż otoczenie, „oddają” owe ciepło. Pomysł naukowców z University of California polega po prostu na technologii paneli termoradiacyjnych, które wykorzystywałyby materiał zdolny do pochłaniania długich fal świetlnych.

Foto: Shutterstock

Jak podaje Munday, w nowych urządzeniach to światło jest emitowane, a prąd i napięcie idą w przeciwnym kierunku, ale nadal generujemy energię. Trzeba użyć innych materiałów, ale fizyka jest taka sama. Być może nowa technologia znalazłaby zastosowanie w praktyce, co oznaczałoby niemałą rewolucję na rynku ogniw fotowoltaicznych. Warto dodać, że technologie te pojawiają się coraz częściej także w naszym kraju – niedawno Biedronka otwarła nowy typ sklepu, który zasilany jest panelami słonecznymi, zaś jedna z polskich parafii ma energię z 12-metrowego krzyża złożonego z ogniw fotowoltaicznych.

Autor: 
JOACHIM SNOCH
Źródło: 

onet

Polub Plportal.pl:

Reklama