Szkocja jako pierwsza na świecie dodała temat LGBT + i inkluzywność do swojego szkolnego programu

Reklama

ndz., 10/03/2021 - 21:51 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia: Unsplash / Sharon McCutcheon

Szkocja oficjalnie stała się pierwszym krajem na świecie, gdzie nauka o LGBT+ i inkluzywności stała się obowiązkowa w szkolnym programie nauczania. W połowie września odpowiednie zmiany zostały oficjalnie wprowadzone przez władze szkockie.

Informuje The Scotsman.

Dla uczniów stały się dostępne programy nauczania obejmujące zagadnienia LGBT+ oraz materiały edukacyjne, z których mogą korzystać w klasie. Zostały opracowane przez nauczycieli, uczniów, rodziców i organizacje LGBT.

Program będzie obejmował osobne przedmioty, które będą w całości na temat LGBT +, ale inkluzywność zostanie również zintegrowana z innymi przedmiotami. Na przykład podręczniki do matematyki będą zawierały zadania, w których dziewczyna musi obliczyć wartość prezentu dla swoich dwóch ojców.

Program obejmuje w szczególności nauczanie historii ruchu LGBT+. Nacisk kładziony jest na promowanie równego traktowania osób bez względu na ich orientację seksualną i tożsamość płciową, a także zwalczanie nękania w szkołach.

Według czerwcowego badania przeprowadzonego przez Just Like Us, dzieci LGBT w Wielkiej Brytanii są dwukrotnie częściej prześladowane przez swoich rówieśników niż heteroseksualne nastolatki, a półtora raza rzadziej czują się bezpiecznie w szkole.

Dyskusje na temat zmian w szkolnym programie nauczania w Szkocji trwają od 2017 roku. W tym czasie Ministerstwo Edukacji tego kraju założyło grupę inkluzywnej edukacji, która zajmowała się kwestiami dyskryminacji dzieci w wieku szkolnym, w tym zmianami w szkolnym programie nauczania.

„Jestem dumna z tego, że Szkocja stała się pierwszym krajem na świecie, który wprowadził inkluzywność i LGBT + do szkolnego programu nauczania. W ten sposób możemy pomóc młodym ludziom w pełni realizować się w zróżnicowanym i integracyjnym społeczeństwie ”- powiedziała Clare Haughey, ministerka w sprawach dzieci.

W 2018 roku władze Walii ogłosiły zamiar wprowadzenia edukacji seksualnej i LGBT+ do szkolnego programu nauczania. Kraj musi zatwierdzić odpowiednie zmiany do końca 2022 roku.

Autor: 
Oleg Pavlyuk / tłum. Anastasiia Vasylchenko
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama