Projektanci z Sudanu Południowego przedstawiają własnoręcznie wykonaną modę

Reklama

pon., 08/30/2021 - 15:12 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Południowosudańskie modelki prezentują kolekcję strojów kąpielowych południowosudańskiej projektantki Wilmy Amito podczas szóstego dorocznego South Sudan Fashion Week w Dżubie. Fot. VOA/Winnie Cirino.

Po trwającej pięć i pół roku wojnie domowej, podczas wciąż obecnych starć między wspólnotami, dla większości moda nie jest pierwszym skojarzeniem z Sudanem Południowym.

Jednak mała grupa młodych projektantów chce zmienić obraz państwa, pokazując lokalnie projektowane ubrania, które zaczynają przyciągać wzrok świata mody. - Jeśli możemy wymyślić coś, co pomoże nam się wybić i dodać sobie sił, jesteśmy w stanie to zrobić - powiedział Ghum Barnabas Kulang, założyciel Kulang Enterprises.

Kulang zaczął tworzyć własne projekty w 2019 roku, skupiając się na modnych garniturach i kolorowych sukienkach w afrykańskie wzory. Wierzy, że stworzenie narodowej marki jest ważne dla morale mieszkańców Sudanu Południowego. - Inspiracją jest to, że chcę, żebyśmy też mieli tożsamość - powiedział Kulang w wywiadzie dla South Sudan in Focus. - Powinniśmy mieć w sobie coś znanego, bo to nie tylko działania wojenne. Jeśli chodzi o kulturę, mamy też dobrą architekturę oraz modę.

W tym miesiącu kilkanaścioro projektantów urządziło szósty doroczny South Sudan Fashion Week w stolicy, Dżubie. Założyciel show, Dawson Dau Amou, odnoszący sukcesy model ze wschodniej Afryki, chce zmienić sposób, w jaki świat postrzega Sudan Południowy - z kraju rozdartego wojną do narodu, który może stworzyć samowystarczalną działalność.

- W tym, co tutaj robimy, chodzi o rozwój przemysłu modowego, bo to biznes, żebyśmy nie musieli polegać na markach produkowanych poza krajem - powiedział Amou w wywiadzie dla South Sudan in Focus.

Sześć lat temu w South Sudan Fashion Week brało udział pięcioro projektantów. W tym roku 20 projektantów wysłało na wybieg swoją modę, prezentowaną przez południowosudańskich modeli i modelki. Większość projektantów opowiada, że największym wyzwaniem jej znalezienie funduszy na opłacenie ich małych przedsiębiorstw. David Shegold, założyciel D’Gold’s Fashions, rozpoczął przygodę z projektowaniem ubrań pięć lat temu, po ukończeniu szkoły modowej w Ugandzie.

W wywiadzie dla South Sudan in Focus Shegold powiedział, że postanowił specjalizować się w projektowaniu sukien ślubnych i ubrań wieczorowych, ponieważ wielu Sudańczyków chodzi na takie wydarzenia, ale zwykle nosi ubrania importowane z zagranicy. - Widziałem ludzi urządzających wiele ślubów i wiele przyjęć, więc widzę, że większość osób z mojego kraju wyjeżdża za granicę i tam kupuje suknie ślubne - powiedział. - Wtedy stwierdziłem: Dlaczego ja nie mógłbym stworzyć sukni ślubnej, skoro jestem w tym profesjonalistą?

Południowosudańska projektantka Wilma Amito, która zaprojektowała kolekcję strojów kąpielowych na tegoroczny pokaz, powiedziała, że jej inspiracją była nauka robienia na drutach online podczas zeszłorocznego lockdownu spowodowanego pandemią COVID-19. Amito zaczęła robić na drutach, żeby mieć jakieś zajęcie, ale jej hobby szybko przerodziło się w projektowanie strojów kąpielowych, topów i szortów. Amito wierzy, że moda może być jednoczącym czynnikiem w Sudanie Południowym. - Ludzie dzielą się pomysłami, więc to znak jedności - powiedziała. - Gdy ja jestem z jednego plemienia i ktoś inny jest z innego plemienia, łączymy się i rozwijamy wzajemną miłość i zrozumienie.

W dopiero powstającym przemyśle modowym Sudanu Południowego brakuje uznanych wzorców biznesowych. Jednak projekty przyciągają uwagę w diasporze. Południowosudańscy projektanci przedstawili swoje prace na pokazie mody podczas dorocznej konferencji fundacji Luol Deng Foundation w Minneapolis w 2019 roku.

Autor: 
Winnie Cirino / tłum. Martyna Sołtysiak
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama