Największy na świecie karnawał w Rio został przełożony z powodu COVID-19

Reklama

pon., 10/05/2020 - 02:12 -- MagdalenaL

Organizatorzy wydarzenia ogłosili w zeszły czwartek, że pełne kolorów i rytmu parady zostaną odłożone na termin bliżej nieokreślony. Według „The Associated Press” karnawał został przełożony po raz pierwszy od ponad stu lat. „Doszliśmy do wniosku, że impreza musi zostać przełożona” - powiedział Jorge Castanheira, który kieruje szkołą League of Samba w Rio, która zajmuje się organizacją parady. „Zwyczajnie nie będziemy w stanie zorganizować wydarzenia do lutego. Szkoły samby nie mają ani czasu, ani środków finansowych i organizacyjnych, żeby być w pełni gotowym” - dodał.

Organizatorzy karnawału stwierdzili, że wysoka liczba osób zarażonych koronawirusem uniemożliwia bezpieczne przeprowadzanie parad, naruszając jednocześnie wieloletnią tradycję kulturową, która przyciąga ogromne rzesze turystów z całego kraju i świata. „Nie jestem pewien, jak cała sytuacja wpłynie na Brazylię ” - powiedział 48-letni AlexandreGarnizé, historyk i muzyk grający na perkusji afrykańskiej i brazylijskiej. „Wielu ludzi żyje z parady w Rio, która jest nieodłączną częścią branży rozrywkowej, a  bez karnawału nie ma dochodów” – przyznał z żalem. Mimo to zgadza się z decyzją o jej odroczeniu i popiera czekanie, aż pojawi się szczepionka: „Straty finansowesą niczym w porównaniu z utratą człowieka.”

Garnizé przyznał też, że karnawałtowarzyszył mu przez całe jego życie. Tambores do Olokum, gupa do której należy, uczestniczy w corocznej imprezie od 2011 roku, a w jej skład wchodzi około 250 tancerzy i 120 muzyków. Artyści zwykle zaczynają próby we wrześniu. „W końcu -powiedział pół żartem - życie trwa tyle, co taniec.”

Tegoroczny wrzesień okazał się dla Alexandra zupełnie inny. Zamiast brać udział w próbach, spędzał czas na kwarantannie.Mimo to przyznał, że czuje się szczęśliwy, bo nadal ma możliwośćspotykania się ze swoimi uczniami za pomocą wideokonferencji. „Mój kraj stracił już zbyt wielu obywateli, sam straciłem pięciu członków rodziny i wielu przyjaciół” - powiedział, dodając, że teraz szczególnie ważnym jest zachowywanie wszelkich środków ostrożności, aby jak najbardziej ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa i zmniejszyć liczbę kolejnych ofiar COVID-19.

Brazylia jest trzecim co do największej liczby odnotowanych zakażeń koronawirusempaństwem na świecie. W kraju odnotowano ponad 4.6 miliona potwierdzonych pozytywnych przypadków choroby i prawie 140 000 zgonów. Prawicowy prezydent Brazylii JairBolsonaro, który sam zaraził się koronawirusem, wielokrotnie sprzeciwiał się zachowywaniu środków bezpieczeństwa mającym na celu powstrzymanie pandemii. Według Garnizé, ​​atmosfera polityczna miała ogromny wpływ na to, jak wiele osób postrzega kryzys: „ludzie nie przestrzegają zasad, nie noszą maseczek, nie utrzymują dystansu społecznego.”

 

Autor: 
Laura Antkiewicz
Źródło: 

Marisa Peñaloza dla npr.org

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama