Hołd złożony pisarce imieniem Dawn Foster, która zmarła w wieku 34 lat

Reklama

ndz., 07/18/2021 - 00:00 -- MagdalenaL

Dawn Foster była zaciekłą krytyczką wszelkich nierówności. Zdjęcie: Graeme Robertson/The Guardian

Tonami składa się hołd dziennikarce i pisarce Dawn Foster, która zmarła nagle w wieku 34 lat. Według przyjaciół Foster komentatorka telewizyjna i zaciekła krytyczka nierówności zmarła z przyczyn związanych z jej długotrwałą chorobą.

James Butler, czyli współredaktor lewicowej organizacji medialnej o nazwie Novara, jak i wielu innych bliskich przyjaciół pisarki opublikowało wiadomość o jej śmierci na Twitterze późnym czwartkowym popołudniem.

„Niezmiernie zasmuceni obwieszczamy, że nasza droga przyjaciółka @DawnHFoster zmarła nagle w tym tygodniu na terenie swojego domu w związku z jej długotrwałą chorobą” napisał Butler.

„Dawn nigdy nie przestała wierzyć w lepszy świat i nie wstydziła się o niego walczyć. Nie zmieniła swoich przekonań w dążeniu do awansu zawodowego. Świat nie zawsze traktował ją życzliwie, ale nigdy nie widziałem w niej śladu użalania się nad sobą. Bardzo to podziwiałem”.

Foster, która cierpiała na epilepsję oraz na wiele innych komplikacji zdrowotnych, napisała w piątek na Twitterze, że została wypisana ze szpitala i próbuje dostać się na czas do apteki po lekarstwa.

Jej przyjaciele powiedzieli, że typowe dla jej poczucia sprawiedliwości było to, że w swoim ostatnim publicznym przemówieniu nakłaniała innych do korzystania z mniejszych aptek „a nie tych z dużych korporacji”, pisząc, że: „Kocham te moje, są tak samo pomocne, jak przychodnia lekarska w nagłych wypadkach to prawdziwi bohaterowie.”

Zrozumiałe jest, że została znaleziona w domu ponieważ znajomi zgłosili jej zaginięcie, gdy nie odpowiedziała na wiadomości w ciągu weekendu.

Foster był pisarką dla magazynu Jakobin oraz współpracowniczką London Review of Books i Times Literary Supplement. Napisała dla stron z komentarzami Guardiana na temat gospodarki mieszkaniowej i sprawiedliwości społecznej.

W 2015 roku z typową dla siebie szczerością pisała o swoim przewlekłym stanie zdrowia dla Guardiana:„Nigdy nie jest społecznie akceptowalne odpowiadanie na pytanie „Jak się masz?” słowami: „Jak gówno, tak właściwie” nawet jeśli przez większość czasu jest to prawdziwe”

Foster, który dorastała w południowej Walii opublikowała dwie książki: Jedną z nich jest „Lean Out”, a więc krytyka wzrostu „korporacyjnego feminizmu”, a drugą „Where Will We Live?”, czyli polemikę na temat kryzysu mieszkaniowego w Wielkiej Brytanii. Pracowała nad książką o zasiłku.

Podcaster imieniem Helen Zeltzman napisał: Żadnych pośmiertnych eufemizmów dla @DawnHFoster, która prawdę mówiąc, była moją najbardziej przerażającą przyjaciółką. Oraz jedną z tych najzabawniejszych i najmądrzejszych. Była najbardziej wojownicza, stylowa, bezlitosna i nieustraszona. Jej praca nad zwalczaniem nierówności była tak ważna. Tak wiele się od niej nauczyłem”.

Pisarka Sarah Woolley powiedziała, że jest „głęboko wdzięczna za czas, który spędziliśmy z Dawn”, dodając, że: „Ona rozświetliła nasze życia”.

Przyjaciele Foster wezwali do wysłania hołdów na adres fordawnhfoster@gmail.com, dodając, że można wnieść wkład w cele, których broniła, jak na przykład na Dogs Trust Freedom Project.

Autor: 
Alexandra Topping, tłum. Anna Zawadzka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama