Abdulrazak Gurnah laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2021 

Reklama

pt., 10/08/2021 - 19:09 -- MagdalenaL

Urodzony w 1948 roku, tanzański pisarz Abdulrazak Gurnah otrzymał Literacką Nagrodę Nobla 2021 roku. Jest on autorem m. in. Adieu Zanzibar, nagrodzonego w 2007 roku przez RFI oraz Raju. Autor został nagrodzony za „empatyczne i bezkompromisowe sprawozdanie ze skutków kolonializmu i losu uchodźców uwięzionych między kulturami i kontynentami” – zdaniem jury. 

Urodzony na Zanzibarze, z którego wyemigrował w 1968 roku, w czasie prześladowań mniejszości muzułmańskiej, od 1987 roku wydał kilkanaście książek. Jego prace są dalekie od „stereotypowych opisów i otwierają nasze oczy na zróżnicowaną kulturowo Afrykę Wschodnią, mało znaną w wielu częściach świata” – wyjaśniło jury. 

W tym roku krążyło wiele spekulacji wokół obietnicy Akademii dotyczącej poszerzenia horyzontów geograficznych. Mimo tego, przewodniczący komitetu noblowskiego Anders Olsson zadbał o to, by na początku tygodnia potwierdzić, że „zasługa literacka” pozostaje „absolutnym i wyjątkowym kryterium”. Literacka Nagroda Nobla jest historycznie zdominowana przez zachodnich twórców, a od 2012 roku i Mo Yan, chińskiego pochodzenia, zwycięzcami byli tylko Europejczycy lub Amerykanie z Ameryki Północnej. Spośród 117 poprzednich laureatów literatury, od czasu ustanowienia nagrody w 1901 roku, 95, czyli ponad 80% to Europejczycy lub Amerykanie z Ameryki Północnej. 

W 2020 roku komitet noblowski nagrodził poetkę Louise Glück. Doceniona za „charakterystyczny poetycki głos, który swoim surowym pięknem nadaje indywidualizmowi uniwersalność”, 78-letnia Amerykanka od debiutu w 1968 roku wydała dwanaście zbiorów poezji, z których najbardziej znanym jest Averno, wydany w 2006 roku. 

Od 1901 r. najbardziej prestiżowa nagroda literacka przyznawana jest tym, którzy poprzez swoje pisma oddali służbę ludzkości, a według słów samego Alfreda Nobla „wykazali potężny ideał”.

Autor: 
Tłum. Izabela Sieg 
Źródło: 

Abdulrazak Gurnah, auteur d'Adieu Zanzibar, lauréat du prix Nobel de littérature 2021 (lefigaro.fr)

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama