Niepewni wyborcy zadecydują o przyszłości Francji w UE

Reklama

pt., 04/22/2022 - 17:02 -- MagdalenaL

Tegoroczne wybory we Francji nabrały kluczowego znaczenia ze względu na obecny kontekst geopolityczny, rolę dyplomatyczną Francji, jej miejsce na kontynencie europejskim oraz trwającą prezydencję w Radzie UE, która zakończy się w czerwcu. W wyborach bierze udział 12 kandydatów, w tym urzędujący prezydent Emmanuel Macron, skrajnie prawicowi kandydaci Marine Le Pen i Éric Zemmour, centroprawicowa Valérie Pécresse oraz radykalnie lewicowy Jean-Luc Mélenchon. Przewidywana niska frekwencja wyborcza.

Zgodnie z prognozami, liczba osób wstrzymujących się od głosu może być wysoka, przy powszechnej obojętności społeczeństwa wobec dyskutowanych kwestii i samych kandydatów. 

Francja może nawet odnotować niższą frekwencję niż w 2002 r., kiedy to 28,4% osób nie wzięło udziału w głosowaniu w pierwszej turze. Różne sondaże szacują, że tym razem odsetek osób wstrzymujących się od głosu wyniesie około 30%. 

W 2017 roku, na tydzień przed pierwszą turą, 78% wyborców zadeklarowało, że na pewno weźmie udział w głosowaniu, a ostateczna frekwencja wyniosła 77,77%. 

Z 47,9 mln Francuzów zarejestrowanych do głosowania, 14 mln może zatem nie pójść do urn w niedzielę, ale ich wpływ na ostateczny wynik może być decydujący. 

 

Wśród osób, które najprawdopodobniej wstrzymają się od głosu, są młodzi wyborcy, którzy wydają się bardziej rozczarowani obecną polityką niż osoby starsze. 

W najnowszym sondażu Ipsos France, przeprowadzonym wśród 12 600 osób, 40% osób w wieku 18-24 lat jest skłonnych wstrzymać się od głosu, co stanowiłoby ponad dwa miliony głosów. Odsetek ten wzrasta do 45% wśród osób w wieku 25-34 lat i dotyczy 2,2 miliona wyborców. 

Yannick Jadot (Zieloni) uzyskuje najlepsze wyniki wśród najmłodszych wyborców, a za nim Jean-Luc Mélenchon, który wraz z Marine Le Pen również uzyskuje dobre wyniki wśród osób w wieku 25-34 lat. To właśnie oni mogą być najbardziej poszkodowani z powodu niskiej mobilizacji młodych ludzi. 

Im starsi wyborcy, tym większe prawdopodobieństwo, że będą głosować 

Mobilizacja jest również szczególnie niska wśród wyborców, którzy nie uważają się za związanych z żadną partią polityczną: połowa z nich nie jest pewna, czy będzie głosować lub nie zamierza tego robić. Wśród wyborców, którzy wyrażają bliskość z polityką, wyborcy lewicy są nieco mniej zmobilizowani niż wyborcy prawicy i centryści. 

Zmienny i niepewny elektorat 

Innym ważnym czynnikiem w tych wyborach jest duża niepewność wyborców, z których wielu nie podjęło jeszcze decyzji. 

Według Ipsos France 32% osób, które na pewno wezmą udział w wyborach, nie zdecydowało jeszcze, na kogo zagłosuje, co znalazło odzwierciedlenie w innych sondażach. 

Najmniej niezdecydowani są zwolennicy Macrona i dwóch głównych kandydatów skrajnej prawicy (poniżej 25%). 

Ci, którzy deklarują poparcie dla kandydatów lewicowych, są znacznie bardziej niepewni, podobnie jak wyborcy Valérie Pécresse, kandydatki prawicy. Najmniej skłonni do głosowania są zwolennicy kandydata Zielonych Yannicka Jadota (58% jego potencjalnych wyborców), a następnie Pécresse (39%) i Mélenchona (34%). 

Stanowią około 10 milionów wyborców 

Mélenchon mógłby wykorzystać niezdecydowanych, którzy zamierzają głosować na Fabiena Roussela i Jadota. W tym samym czasie Macron mógłby skorzystać z przeniesienia z pierwszej tury wyborców Valérie Pécresse. Marine Le Pen próbuje przekonać do siebie wielu wyborców Érica Zemmoura, którzy wciąż wahają się między tymi dwoma kandydatami. 

Tymczasem wydaje się, że w ostatnich miesiącach wielu wyborców kilkakrotnie zmieniało zdanie, co rzadko zdarzało się w poprzednich wyborach. 

Nie da się dokładnie określić, ilu osób to dotyczy, ale jest to „oczywiście ogromny” odsetek, powiedział EURACTIV doświadczony ankieter. 

Według ostatniego sondażu Ipsos France, 8% osób, które na pewno zagłosują, zmieniło kandydata w ciągu ostatnich dwóch tygodni. 

Przedstawiciele kilku kandydatów podzielili się ostatnio z EURACTIV France obawami, że niska mobilizacja ich zwolenników może zaszkodzić ich szansom. 

Dla Le Pen i Mélenchona stawką jest drugie miejsce. 

 

Autor: 
Autor: DavideBasso /Tłumaczenie: Anna Pawlikowska
Polub Plportal.pl:

Reklama