Matthew McConaughey, rodowity mieszkaniec Uvalde, apeluje o kontrolę nad bronią

Reklama

pon., 06/13/2022 - 13:07 -- MagdalenaL

Aktor Matthew McConaughey wziął udział we wtorkowym briefingu w Białym Domu w Waszyngtonie, aby oddać hołd ofiarom strzelaniny w szkole w Uvalde w Teksasie i wezwać Kongres do podjęcia działań w zakresie ustawodawstwa dotyczącego broni.

„Sprawcie, by strata tych istnień miała znaczenie" – apelował w emocjonalnym wystąpieniu McConaughey, rodowity mieszkaniec Uvalde, 

McConaughey powiedział, że on i jego żona, Camila Alves McConaughey, byli w Uvalde w ostatnim tygodniu, spędzając czas z rodzinami 19 uczniów i dwóch nauczycieli, którzy zostali zamordowani. Wzruszył się, gdy mówił o Maite Rodriguez, 10-letniej dziewczynce, która bardzo dbała o środowisko i marzyła o tym, by zostać biologiem morskim.

Camila Alves McConaughey trzymała zielone buty Converse należące do dziewczynki. Na jednym z butów narysowała serce, które miało symbolizować „jej miłość do natury" - powiedział McConaughey.

Camila Alves McConaughey we wtorek, w Białym Domu, trzymająca limonkowe tenisówki Converse, które prawdopodobnie miała na sobie ofiara strzelaniny w Uvalde, 10-letnia Maite Yuleana Rodriguez Fot: Susan Walsh / AP

„Nosiła codziennie te zielone Converse'y z serduszkiem na prawym palcu. Te same buty okazały się jedynym niepodważalnym dowodem pozwalającym zidentyfikować ją podczas strzelaniny" - powiedział McConaughey.

Opowiadał również o spotkaniu z kosmetologiem, który „dobrze znał się na makijażu pośmiertnym".

„Jego zadaniem jest sprawienie, aby ofiary wyglądały jak najbardziej spokojnie i naturalnie na czas otwartej trumny" - powiedział, ale „te ciała były zupełnie inne".

„Potrzebowały o wiele więcej niż tylko makijażu, aby wyglądać, jak należy. Potrzebowały gruntownej renowacji. Dlaczego? Ze względu na wyjątkowo duże rany wylotowe zadane przez karabin AR-15 większość ciał była tak okaleczona, że zidentyfikować je mogły jedynie testy DNA lub zielony Converse" - powiedział.

Dwa źródła zaznajomione ze sprawą powiedziały, że buty, które McConaugheyowie mieli ze sobą w sali odpraw, były replikami i że rodzina dziewczynki ma buty, które miała na sobie w czasie strzelaniny.

McConaughey udał się na Kapitol, aby spotkać się z ustawodawcami i wezwać ich do podjęcia działań w sprawie broni. Sekretarz prasowy Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że McConaughey spotkał się również „na krótko" z prezydentem Joe Bidenem, aby porozmawiać o znaczeniu podjęcia działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa naszemu społeczeństwu.

McConaughey powiedział na odprawie, że Uvalde było miejscem, gdzie dostał swoją pierwszą strzelbę i „gdzie nauczono mnie szacunku dla mocy i możliwości narzędzia, które nazywamy bronią", dodając: "Uvalde jest miejscem, gdzie nauczyłem się odpowiedzialnego posiadania broni".

Powiedział jednak, że strzelanina w Uvalde pokazuje, że potrzebne są zmiany.

 

Obraz zawierający tekst, mężczyzna, osoba</p>
<p>Opis wygenerowany automatycznie

Matthew McConaughey trzymający zdjęcie 10-letniej Alithii Ramirez, która zginęła w masowej strzelaninie w szkole podstawowej w Uvalde, podczas spotkania informacyjnego w Białym Domu we wtorek. Fot: Evan Vucci / AP

„Potrzebujemy odpowiedzialnego posiadania broni" - powiedział McConaughey. „Potrzebujemy weryfikacji przeszłości. Musimy podnieść minimalny wiek, od którego można kupić karabin AR-15, do 21 lat. Potrzebujemy okresu oczekiwania na te karabiny. Potrzebujemy przepisów o czerwonej fladze i konsekwencji dla tych, którzy ich nadużywają. To są rozsądne, praktyczne, taktyczne przepisy".

Oznajmił, że „odpowiedzialni posiadacze broni mają dość tego, że Druga Poprawka jest nadużywana przez niektóre obłąkane jednostki".

„Te regulacje nie są krokiem wstecz. To krok naprzód dla społeczeństwa obywatelskiego".

McConaughey, który w zeszłym roku rozważał kandydowanie na gubernatora Teksasu, powiedział: „To nie powinna być kwestia międzypartyjna. W czynie tych strzelców nie ma żadnej wartości demokratycznej czy republikańskiej".

„Musimy zdobyć się na prawdziwą odwagę i uszanować nasze moralne zobowiązania" - dodał.

 

Autor: 
Dareh Gregorian and Kaitlyn Francis NBC News Tłumaczenie: Oliwia Sitek
Polub Plportal.pl:

Reklama