„Jedne z "najbardziej efektownych" budynków 2021 roku”

Reklama

ndz., 12/05/2021 - 18:03 -- MagdalenaL

Imponująca stalowa wieża inspirowana pociągnięciami pędzla Van Gogha. Przytulny dom wydrukowany w 3D z okolicznej ziemi. Przewiewna placówka galerii na własnej wyspie. Oto niektóre z nowych budynków i renowacji uznanych przez Architectural Digest za "najbardziej efektowne" w tym roku.

Magazyn wybrał 20 przełomowych projektów do swojej nowej listy Works of Wonder, w skrócie WOW, która będzie prezentowana obok AD100, corocznego rankingu talentów w dziedzinie architektury i projektowania. Do styczniowego wydania - pierwszego globalnego wydania magazynu - redaktorzy AD z całego świata usiedli wirtualnie, aby wybrać najważniejszych liderów architektury i projekty roku.

The WOW List is part of Architectural Digest's first global issue and was selected by AD editors from around the world.
Lista WOW jest częścią pierwszego globalnego wydania Architectural Digest i została wybrana przez redaktorów AD z całego świata. Credit: Dzięki uprzejmości Architectural Digest

​"Współpraca zawsze była integralną częścią AD, więc oficjalne połączenie sił z naszą międzynarodową siecią redaktorów było naturalnym kolejnym krokiem" - powiedziała Amy Astley, globalna dyrektor redakcyjna AD i amerykańska redaktor naczelna, za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Wśród projektów, które znalazły się na inauguracyjnej liście, jest między innymi niezwykłe Muzeum Astronomii w Szanghaju autorstwa Ennead Architects oraz niekonwencjonalne, zapętlone Muzeum Przyszłości w Dubaju autorstwa Killa Design. Jednak wybrane budynki to nie tylko nowe konstrukcje zbudowane od podstaw: Wielka galeria Hauser & Wirth zdobyła miejsce na liście za swoją nową przestrzeń o powierzchni 16 000 stóp kwadratowych (ma 290 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej) na Isla del Rey na Menorce w Hiszpanii, która została przekształcona z wycofanego z użytku szpitala marynarki wojennej. Luis Laplace był odpowiedzialny za odrestaurowanie budynków, które pochodzą z XVIII wieku, podczas gdy Piet Oudolf odnowił otaczający krajobraz za pomocą rodzimych roślin.

Hauser & Wirth's new island gallery outpost "has attracted a lot of artists and art lovers that are moving to the island," according to AD Spain editorial head Maite Sebastia.
Nowa lokalizacja galerii Hauser & Wirth na wyspie „przyciągnęła wielu artystów i miłośników sztuki, którzy przybywają na wyspę", jak twierdzi szefowa redakcji AD Spain Maite Sebastia. Credit: Stefan Altenburger/Courtesy of Architectural Digest

 

Maite Sebastia, szefowa redakcji AD Hiszpania, mówi, że galeria „jest przykładem tego, czym powinny być projekty architektoniczne w przyszłości.... ukazuje zespołowy sposób tworzenia architektury obecnie, z obecnością lokalnych artystów i miejscowych talentów, z poszanowaniem środowiska, z wykorzystaniem lokalnych gatunków i z uwzględnieniem kontekstu historycznego”.

Lista WOW zawiera projekty gwiazd architektury oraz wschodzących pracowni z ostatniej dekady. W Arles, we Francji, redaktorzy wybrali Luma Tower Franka Gehry'ego, betonową budowlę wyposażoną z jednej strony w 11 000 falujących paneli ze stali nierdzewnej, które mają przywodzić na myśl malarskie pociągnięcia pędzla Vincenta van Gogha „Gwiaździsta noc", namalowanego w pobliżu ponad 130 lat temu. Gdy światło zmienia się w ciągu dnia, fasada odbija żywe odcienie nieba. „To dzieło sztuki mieszczące jedną z najznakomitszych kolekcji sztuki na świecie...(Wieża jest) szeroko widocznym sercem nowej, 27-hektarowej dzielnicy sztuki" - powiedział Oliver Jahn, zastępca globalnego redaktora naczelnego AD. „Po raz kolejny Gehry skomponował znacznie więcej niż zwykły budynek, czyli spektakularny punkt orientacyjny i jeden z najbardziej ikonicznych wyczynów architektonicznych 2021 roku".

Frank Gehry's new tower in Arles, France was inspired by the swirls of Van Gogh's "Starry Night."
Nowa wieża Franka Gehry'ego w Arles we Francji została zainspirowana przez wiry z obrazu Van Gogha „Gwiaździsta noc".
Credit: Iwan Baan for LUMA Arles/Courtesy of Architectural Digest

Tymczasem, na północny wschód od Pekinu, medytacyjna Chapel of Sound autorstwa małżeństwa Open Architecture została wybrana ze względu na to, że raczej współistnieje niż się wyróżnia. Li Hu i Huang Wenjing zaprojektowali warstwową salę koncertową tak, aby wyglądała, jakby była naturalną częścią otaczającej ją doliny. Wewnątrz, struktura otwiera się na niebo. „Chapel of Sound wprowadza światło i cień, dźwięk i ciszę, a co najważniejsze, współistnieje z otaczającą ją naturą" - powiedziała Beryl Hsu, redaktor naczelna AD Chiny. „W Chinach szybki rozwój spowodował powstanie wielu przełomowych obiektów architektonicznych, wśród których Chapel of Sound spełnia swoją rolę. Jednak o wiele bardziej niż to, pokazuje istnienie architektury stworzonej przez człowieka wśród natury i przedstawia poetycki sposób życia”.

Pełną listę dzieł sztuki AD można zobaczyć tutaj:

https://www.architecturaldigest.com/collection/wow-list-2022

Górne zdjęcie: Chapel of Sound autorstwa Open Architecture

Autor: 
Jacqui Palumbo

Autor: 
Przekład: Magdalena Ambicka
Polub Plportal.pl:

Reklama