Inflacja w Turcji wzrosła w kwietniu do niebotycznego poziomu 70%.

Reklama

sob., 05/14/2022 - 12:18 -- MagdalenaL

ANKARA, Turcja -- Inflacja w Turcji wzrosła w kwietniu do prawie 70%, jak wynika z oficjalnych danych, a rosnące ceny obniżają zarobki i sprawiają, że nawet artykuły pierwszej potrzeby są poza zasięgiem wielu gospodarstw domowych.

Turecki Instytut Statystyczny podał, że ceny konsumpcyjne wzrosły w kwietniu o 69,97% w porównaniu z rokiem poprzednim, co stanowi największy wzrost od 2002 roku. Roczna stopa inflacji wzrosła z 61,14% w marcu.

Dla porównania najwyższa od 40 lat inflacja w Stanach Zjednoczonych wyniosła w zeszłym miesiącu 6,6%, według wskaźnika preferowanego przez Rezerwę Federalną USA, a w 19 krajach używających waluty euro osiągnęła rekordowy poziom 7,5%. Niektóre banki centralne na świecie podnoszą stopy procentowe, aby walczyć z inflacją, co w środę zrobił System Rezerwy Federalnej, a w czwartek ma zrobić Bank Anglii.

 

Jednak w Turcji krytycy obwiniają za gwałtowny wzrost cen politykę gospodarczą prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który dąży do obniżenia stóp procentowych w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego i eksportu. Turecki przywódca sprzeciwia się wysokim kosztom zaciągania kredytów, twierdząc, że powodują one inflację, stanowisko to jest sprzeczne z powszechnie przyjętymi poglądami ekonomicznymi.

 

Od września bank centralny Turcji obniżył stopy procentowe o 5 punktów procentowych do poziomu 14%, pomimo wysokiej inflacji, a następnie wstrzymał je w styczniu. W ubiegłym roku lira turecka straciła 44% wartości w stosunku do dolara amerykańskiego.

 

Inwazja Rosji na Ukrainę, która doprowadziła do gwałtownego wzrostu cen gazu, ropy i zboża, pogorszyła sytuację w zależnej od importu Turcji. Według danych największy wzrost cen w Turcji w ubiegłym miesiącu nastąpił w sektorze transportowym (106%), a następnie w sektorze żywności i napojów bezalkoholowych (89%).

Starając się złagodzić skutki dla gospodarstw domowych, rząd wprowadził obniżki podatków na podstawowe towary i dostosował taryfy opłat za energię elektryczną.

 

Erdogan przekazał dziennikarzom w zeszłym tygodniu, że inflacja zacznie spadać od maja i osiągnie „korzystniejszy kierunek” pod koniec roku.

 

Autor: 
Tłumaczenie: Barbara Błażkiewicz
Polub Plportal.pl:

Reklama