Flaga aborygeńska na stałe zastąpi flagę państwową na Sydney Harbour Bridge

Reklama

pon., 07/18/2022 - 10:55 -- MagdalenaL

W oświadczeniu ogłaszającym decyzję w poniedziałek premier Nowej Południowej Walii (NSW), Dominic Perrottet powiedział, że punkt orientacyjny zapewni „codzienne przypomnienie o bogatej historii naszego narodu”.

Rząd stanowy po raz pierwszy ogłosił plany stałego zainstalowania aborygeńskiej flagi na ikonicznym moście – obok flag narodowych i państwowych – na początku tego roku, kiedy to zobowiązał się do budowy trzeciego 20-metrowego masztu.

Stan przeznaczył fundusze na projekt w ramach inicjatywy „Closing the Gap”, ogólnokrajowej akcji mającej na celu zniwelowanie różnic w zdrowiu i długości życia pomiędzy Aborygenami i mieszkańcami Cieśniny Torresa a nierodzimymi Australijczykami.

Jednak wielomilionowa cena programu wzbudziła zdziwienie wśród wielu Australijczyków – w tym Perrotteta, który wyraził swoje zdziwienie tą kwotą.

Na pytanie w czerwcu, dlaczego maszt kosztował tak dużo, premier powiedział reporterom: „Nie wiem, ale widocznie tak jest”. Następnie zażartował: „Sam pójdę do (sklepu z narzędziami) Bunnings i wejdę tam na górę i postawię maszt”.

Perrottet podobno zarządził przegląd w sprawie kosztorysów. W komunikacie prasowym ogłaszającym nowy plan w poniedziałek stanowy minister do spraw Aborygenów Ben Franklin powiedział, że pieniądze zostaną przesunięte na inne inicjatywy, które „dostarczą rzeczywistych wyników dla Aborygenów w całej NSW”.

Zaprojektowana przez rdzennego artystę Harolda Thomasa w 1971 roku, flaga Aborygenów jest obecnie powiewająca na moście przez 19 dni każdego roku, w tym podczas tygodnia NAIDOC (National Aborigines and Islanders Day Observance Committee z ang. Komitet Obchodów Krajowego Dnia Aborygenów i Wyspiarzy), który zakończył się w niedzielę.

Decyzja o zainstalowaniu jej na stałe jest następstwem pięcioletniej kampanii „Fund the Flag” i petycji, która przyciągnęła ponad 175 000 podpisów.

Oficjalnie uznawana od 1995 roku, czerwono-czarno-żółta flaga stała się emblematem dla Aborygenów australijskich i często można ją zobaczyć powiewającą na budynkach rządowych. Jednak jej użycie przez długi czas było zagrożone przez spór handlowy, po tym jak firma, która udzieliła licencji na wizerunek od jego twórcy, zaczęła domagać się płatności od różnych organizacji używających go.

W styczniu, po głośnej kampanii „Free the Flag”, rząd Australii zakupił prawa autorskie do projektu w transakcji wartej ponad 20 milionów dolarów australijskich (14 milionów dolarów), dzięki czemu stał się on ogólnodostępny.

 

Żółty okrąg symbolizuje słońce, a czarny pasek – rdzennych mieszkańców, zaś czerwona część odnosi się do ich krwi i ziemi.

Flaga NSW jest oparta na brytyjskim błękitnym sztandarze używanym przez różne kraje i terytoria, które są – lub były – związane z Wielką Brytanią. W ramach poniedziałkowego ogłoszenia urzędnicy powiedzieli, że zamiast tego stworzą nowy dom dla „wybitnej” flagi państwowej w nowym projekcie przebudowy centrum miasta.

Wcześniej w tym miesiącu urzędnicy z sąsiedniego stanu Victoria ogłosili, że flaga Aborygenów będzie na stałe powiewać nad mostem West Gate w Melbourne.

Autor: 
Autor: Oscar Holland Tłumaczenie: Klaudia Bredlak
Polub Plportal.pl:

Reklama