Basmah bint Saud: saudyjska księżniczka wypuszczona z więzienia po prawie trzech latach

Reklama

ndz., 01/09/2022 - 23:47 -- MagdalenaL

Księżniczka Basma bint Saud została zatrzymana w marcu 2019 roku, gdy przygotowywała się do lotu do Szwajcarii na umówione leczenie.

Nie wiadomo, dlaczego została zatrzymana i ani ona, ani jej córka Suhoud nie zostały oskarżone o popełnienie przestępstwa.

Niektórzy spekulują, że aresztowanie mogło być związane z jej poparciem w kwestiach humanitarnych i reformy konstytucyjnej.

Jak donosi agencja informacyjna AFP, w 2020 r. jej rodzina poinformowała ONZ w pisemnym oświadczeniu, że prawdopodobnie było to w dużej mierze spowodowane jej „reputacją zdeklarowanej krytyczki nadużyć”.

Inni zwolennicy sugerują, że powodem były jej bliskie kontakty z byłym następcą tronu Mohammedem bin Nayefem, który podobno został umieszczony w areszcie domowym.

57-letnia księżniczka Basma, zaapelowała do króla saudyjskiego Salmana i księcia koronnego Mohammeda bin Salmana o uwolnienie jej w kwietniu ubiegłego roku, mówiąc, że jest niewinna i że cierpi na tym jej zdrowie.

Nie wiadomo, na jakie leczenie miała jechać za granicę, kiedy została zatrzymana w 2019 roku.

Ogłaszając jej uwolnienie na Twitterze, ALQST for Human Rights powiedział, że „odmówiono jej opieki medycznej, której potrzebowała w przypadku stanu potencjalnie zagrażającego życiu” podczas jej pobytu w więzieniu Al-Ha'ir na obrzeżach stolicy.

Grupa saudyjskich obrońców praw dodała: „W żadnym momencie jej zatrzymania nie postawiono jej żadnych zarzutów”.

Księżniczka Basma jest najmłodszą córką króla Sauda, który rządził Arabią Saudyjską w latach 1953-1964.

Autor: 
Autor: BBC; Tłumaczenie: Natalia Stawicka
Polub Plportal.pl:

Reklama