"Rzeczpospolita": Francja wraca do katolicyzmu. Reakcja na islam

Reklama

czw., 01/05/2017 - 11:07 -- zzz

 

Jak donosi "Rzeczpospolita" Francja wraca do katolickich korzeni. Laickość już nie wystarcza. Francja jest przerażona islamem i zmianami obyczajowymi

 

 Policja ochrania katolicką procesję /PHILIPPE DESMAZES /AFP

Francja: Policja ochrania katolicką procesję/PHILIPPE DESMAZES /AFP

To był błąd, którego dziś w domowym zaciszu Nicolas Sarkozy żałuje chyba najbardziej. "Katolicy przez dziesięciolecia byli lekceważeni, nie stanowili znaczącej siły. Sarkozy nie zauważył, że to się zmienia" - mówi "Rzeczpospolitej" dyrektor czołowego instytutu badania opinii publicznej Kantar Public Emmanuel Riviere.

W listopadowych prawyborach na byłego prezydenta oddało głos zaledwie 1,8 proc. Francuzów, którzy regularnie chodzą do Kościoła. Ich faworytem okazał się Francois Fillon, którego poparło 83 proc. "praktykujących regularnie" katolików - wynika z badań OpinionWay.

Dziś widać wyraźnie, że kroplą, która przelała czarę goryczy, była ustawa z 2013 roku o legalizacji małżeństw homoseksualnych z możliwością adopcji dzieci. To niespodziewanie zmobilizowało wierzących.

"Legalizacja małżeństw homoseksualnych z możliwością adopcji nie była problemem w Hiszpanii. Dlaczego stała się nim we Francji - nie wiemy. U nas nie ma przecież żadnego oporu wobec eutanazji czy prawa do aborcji" - podkreśla Riviere. Jego zdaniem wiele wskazuje jednak na to, że manifestacje w 2013 r., i związane z tym zwycięstwo Fillona trzy lata później, były tylko zapłonem znacznie poważniejszego zjawiska: reakcji na zagrożenie ze strony islamu.

Źródło:

https://fakty.interia.pl/prasa/news-rzeczpospolita-francja-wraca-do-kato...

PL PORTAL PL

Z.B.

Polub Plportal.pl:

Reklama