W wieku 85 lat umiera Johnny Pacheco, idol świata salsy

Reklama

śr., 02/17/2021 - 11:24 -- MagdalenaL

NOWY JORK - W poniedziałek zmarł idol salsy Johnny Pacheco, współzałożyciel wytwórni FaniaRecords, kolega z zespołu EddiegoPalmieri i zwolennik takich muzycznych gwiazd jak RubénBladés, Willie Colón i Celia Cruz. Miał 85 lat.

Jego żona, Maria Elena "Cuqui" Pacheco, oznajmiła na koncie artysty na Facebooku, że kilka dni wcześniej był hospitalizowany w Nowym Jorku z powodu zapalenia płuc.

FaniaRecords napisała na Twitterze, że muzyk był "człowiekiem najbardziej odpowiedzialnym za sukces gatunku muzyki salsa". Był wizjonerem, a jego muzyka będzie żyła wiecznie".

W poście na swoich mediach społecznościowych Bladéspowiedział, że "Pacheco pozostawia nam ważną spuściznę muzyczną, reprezentowaną przez wszelką współpracę, jaką nawiązał podczas swojej wybitnej kariery."

Piosenkarz Marc Anthony ubolewał nad stratą Pacheco, nazywając go "maestro maestrów" i dobrym przyjacielem.

"Twoje poczucie humoru było zaraźliwe i jestem ci dozgonnie wdzięczny za twoje wsparcie, za możliwość przebywania w twojej obecności i za twoje niesamowite dziedzictwo" - napisał Anthony.

Pacheco urodził się 25 marca 1935 roku na Dominikanie w rodzinie muzyków. W latach 40. rodzina przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie uczył się gry na akordeonie, skrzypcach, saksofonie i klarnecie oraz studiował perkusję w Juilliard School.

W 1954 r. założył zespół The ChuchulecosBoys z Palmierim grającym na fortepianie, Barrym Rogersem grającym na puzonie i innymi muzykami, którzy zdobyli sławę na scenie salsy, takimi jak Al Santiago, Mike Collazo i Ray Santos.

Ale moment, który zmienił jego życie, nastąpił w 1963 roku, kiedy to Pacheco wraz z adwokatem JerrymMasuccim założyli wytwórnię FaniaRecords.

Pacheco był dyrektorem muzycznym, kompozytorem, aranżerem i producentem, nadzorującym gatunek muzyki, który stał się znany jako salsa - mieszanka kubańskiego mambo, guaracha i chachachá, portorykańskich rytmów i dominikańskiego merengue. W 2005 roku otrzymał nagrodę LatinRecordingAcademy Music Excellence Award i był wielokrotnie nominowany do Grammy i Latin Grammy.

"Jego muzyka i dziedzictwo przetrwają na zawsze i nadal będą inspirować twórców muzyki na całym świecie" - powiedział w oświadczeniu Gabriel Abaroa Jr, prezes i dyrektor generalny LatinRecordingAcademy.

Pacheco pozostawił żonę i czwórkę dzieci.

-------

Pisarz APSigalRatner-Ariasrelacjonował historię wNowym Jorku, a pisarz APBerenice Bautistarelacjonowałz miasta Meksyk.

Tłumaczenie: Magdalena Nowicka

Autor: 
Sigal Ratner-Arias, Berenice Bautista
Źródło: 

apnews.com

Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama