W Malezji powstaje drugi najwyższy budynek na świecie

Reklama

pon., 12/27/2021 - 00:02 -- MagdalenaL

Fotografia: Fender Katsalidis.

 

Iglica 118-piętrowego wieżowca w stolicy Malezji, Kuala Lumpur, wzniosła się na ponad 678 metrów.

Zaprojektowany, by po ukończeniu prac w następnym roku zostać drugim najwyższym budynkiem na świecie, Merdeka 118 jest obecnie wyższy niż znajdujący się w Chinach i mierzący 632 metry Shanghai Tower, zaś przerasta go jedynie Burj Khalifa w Dubaju.

Podczas wtorkowej ceremonii z okazji ukończenia budowy iglicy budynku, premier Malezji Ismail Sabri Yaakob określił projekt mianem „ikonicznej wieży przyszłości”.

„To nie tylko wielkie osiągnięcie w dziedzinie inżynierii”, powiedział reporterom. „Ale również dalsze umocnienie pozycji Malezji jako nowoczesnego i rozwojowego państwa”.

Wieżowiec, dysponujący 288 tys. m2 powierzchni użytkowej, z której ponad połowa zostanie przeznaczona na biura, będzie również posiadał galerię handlową, meczet, hotel Park Hyatt oraz najwyższy taras widokowy w Azji Południowo-Wschodniej. Szerszy, czteroakrowy obszar będzie obejmował również miejsca publiczne oraz park na poziomie gruntu.

Mieszczący się w historycznej części Kuala Lumpur drapacz chmur góruje nad stadionem Merdeka, gdzie w 1957 roku były przywódca kraju Tunku Abdul Rahman ogłosił niepodległość Malezji. Ismail Sabri, nominowany na stanowisko premiera w sierpniu, powiedział we wtorek, że przestrzenny design budynku „odzwierciedla wizerunek” Rahmana wykonującego słynny gest ręką z okrzykiem „merdeka!” („niepodległość!” w języku malajskim), ponad sześć dekad temu.

Odpowiedzialna za projekt australijska pracownia architektoniczna oznajmiła, że trójkątne, szklane płyty na fasadzie budynku zostały zainspirowane wzorami obecnymi na malezyjskim rzemiośle i dziełach sztuki. Poza tym, design „symbolicznie reprezentuje bogatą mieszankę kulturową, która definiuje mieszkańców kraju”, jak przekazali w artykule prasowym przedstawiciele firmy.

Jeden z partnerów projektu, Karl Fender, dodał w swoim oświadczeniu, że budynek został zaprojektowany do wzbogacenia „społecznej energii i tkanki kulturowej miasta”.

„Co więcej, ukończenie budowy drugiego najwyższego budynku na świecie jest ukoronowaniem lat planowania, rozwiązywania problemów, współpracy i ludzkiego uporu w drodze do wzniesienia tak kompleksowego budynku”, powiedział. „Osiągnięcie kamienia milowego takiej wysokości jest miłym dodatkiem”.

Ogłoszony w 2010 roku projekt ruszył z budową pięć lat temu, pomimo wygłoszonych przez lokalnych aktywistów na rzecz dziedzictwa narodowego obaw co do wpływu, jaki może on mieć na historyczną okolicę.

Chociaż oczekiwano, że budynek zostanie oddany do użytku w tym roku, prace zostały czasowo wstrzymane w marcu 2020 roku, gdy malezyjski rząd zdecydował się na wprowadzenie ścisłego lockdownu w akcie walki z rozprzestrzenianiem się wirusa Covid-19.

 

Panorama Kuala Lumpur została w ostatnich dekadach przekształcona przez drapacze chmur, zaś stolica Malezji jest obecnie trzynastym najwyższym miastem na świecie (wg. liczby budynków powyżej 150m wysokości – przyp. tłum.) według Rady ds. Wysokich Budynków i Siedlisk Miejskich. Mierzące 452 metry Petronas Towers dzierżyły miano najwyższego budynku na świecie między 1998 a 2004 rokiem, gdy zostały wyprzedzone przed Taipei 101 w Tajwanie.

W 2019 roku, 106-piętrowy Exchange 106 został najwyższym drapaczem chmur w Kuala Lumpur i całej Azji Południowo-Wschodniej, pomimo uwikłania w aferę finansową, która wpędziła premiera kraju, Najiba Razaka, w zarzuty dotyczące prania brudnych pieniędzy i nadużycia władzy.

Autor: 
Autor: Oscar Holland/CNN / Tłum.: Marcin Lejza
Polub Plportal.pl:

Reklama