UNESCO krytykuje Australię za propozycję dotyczącą Wielkiej Rafy Koralowej

Reklama

śr., 07/21/2021 - 19:52 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Kyodo News via AP, File

Chiński gospodarz tegorocznego spotkania Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO bronił propozycji organu, aby oznaczyć Wielką Rafę Koralową jako będącą „w niebezpieczeństwie" przed podejrzeniami australijskiego rządu, że Chiny wpłynęły na decyzję z powodów politycznych.

Komitet, który spotyka się zarówno wirtualnie, jak i w chińskim mieście Fuzhou przez najbliższe dwa tygodnie, rozpatrzy projekt decyzji w piątek.

„Australia, jako państwo członkowskie Komitetu Światowego Dziedzictwa, powinna (...) przywiązywać wagę do opinii organów doradczych i gorliwie wypełniać obowiązek ochrony Światowego Dziedzictwa, zamiast wysuwać bezpodstawne oskarżenia wobec innych państw" - powiedział w niedzielę Tian Xuejun, chiński wiceminister edukacji i przewodniczący tegorocznej sesji.

Komitet UNESCO rozważy dodanie nowych obiektów do listy Światowego Dziedzictwa, skreślenie niektórych i dodanie innych do kategorii zagrożonych. Projekt decyzji o umieszczeniu Wenecji na liście zagrożonych skłonił włoski rząd do wprowadzenia zakazu wstępu statkom wycieczkowym do miasta na lagunie, aby uniknąć takiego określenia.

Tian, przemawiając na pierwszej konferencji prasowej od czasu rozpoczęcia spotkań w zeszły piątek, powiedział, że propozycja Wielkiej Rafy Koralowej została oparta na danych z Australii i rekomendacjach ciała doradczego.

Australijska minister środowiska Susan Ley, która przebywa w Europie lobbując delegatów UNESCO przeciwko poparciu wpisu na listę zagrożonych, nie skomentowała natychmiast krytyki ze strony Chin.

Odbyła ona „konstruktywne i serdeczne rozmowy" z chińskim ambasadorem UNESCO Yangiem Jinem, powiedziało biuro ministra w poniedziałek w oświadczeniu.

„Rząd oczekuje współpracy z Chinami i wszystkimi członkami Komitetu Światowego Dziedzictwa w dyskusjach nad projektem wpisu na listę jeszcze w tym tygodniu" - napisano w oświadczeniu.

Jej biuro wydało również raport finansowanego przez rząd Australijskiego Instytutu Nauk o Morzu, który wskazał na powszechną odbudowę rafy koralowej. Monitoring przeprowadzony przez instytut wykazał, że pokrywa koralowa zwiększyła się podczas przerwy od ciężkiej pogody w ciągu ostatniego roku.

„Ujawnienie pełnego raportu podkreśla nasz pogląd, że proponowany przez Komitet Światowego Dziedzictwa wpis na listę nie był oparty na najnowszych informacjach" - powiedział Ley.

Australia zareagowała gniewnie, gdy projekt został wydany w zeszłym miesiącu.

„Ta decyzja była błędna. Najwyraźniej stała za nią polityka" - powiedziała Ley, nie wymieniając Chin z nazwy.

Stosunki między tymi dwoma narodami pogorszyły się w ostatnich latach, z Australią blokującą chińską technologię i inwestycje w kluczową infrastrukturę, i Chinami stosującymi taryfy i inne środki, aby zmniejszyć swój import z Australii.

Australia została ostrzeżona w 2014 roku, że rozważane jest umieszczenie Wielkiej Rafy Koralowej, która w 1981 roku została uznana za obiekt światowego dziedzictwa, na liście zagrożonych.

W projekcie decyzji stwierdzono, że długoterminowy plan Australii dla rafy, sieci 2500 raf obejmujących 348 tys. km kwadratowych, „wymaga silniejszych i wyraźniejszych zobowiązań, w szczególności w kierunku pilnego przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych".

„Bardzo doceniamy pracę, która została wykonana w Australii, ale nasz tekst w projekcie decyzji ... jest propozycją wpisania obiektu na listę światowego dziedzictwa zagrożonego ze względu na zidentyfikowane niebezpieczeństwa" - powiedziała Mechtild Roessler, dyrektor Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ernesto Ottone Ramírez, asystent dyrektora generalnego ds. kultury w UNESCO, powiedział, że wpis na listę zagrożonych powinien być postrzegany jako zbiorowe wezwanie do działania ze strony wszystkich państw członkowskich.

„To coś, co powinno być postrzegane jako coś pozytywnego, a nie, jak słyszeliśmy od niektórych władz w innych krajach, jako kara" - powiedział, dołączając do konferencji prasowej z Paryża. „To jest sposób, w jaki zachowujemy nasze dziedzictwo dla przyszłych pokoleń".

Autor: 
tłum. Magdalena Nowicka
Polub Plportal.pl:

Reklama