„Sugar Shack”, kultowy obraz z okładki albumu Marvina Gaye’a, sprzedany za 15,3 miliona dolarów

Reklama

sob., 05/21/2022 - 00:33 -- MagdalenaL

Obraz, który posłużył jako okładka jednego z albumów legendarnego soul piosenkarza Marvina Gaye’a, został sprzedany na aukcji za 15,3 miliona dolarów.

Radosny obraz Erniego Barnesa szalonej sceny w sali tanecznej, zatytułowany The Sugar Shack, sprzedany Billowi Perkinsowi, menedżerowi funduszu hedgingowego i przedsiębiorcy, po 10 minutach licytowania przez ponad 22 licytujących, potwierdził dom aukcyjny Christie's.

Według Christie's, ostateczna cena sprzedaży The Sugar Shack była 27 razy wyższa niż najdroższa praca Barnesa. Przekroczył również szacowaną cenę sprzedaży od 150 000 do 200 000 USD.

Barnes, który zmarł w 2009 roku, urodził się w Północnej Karolinie w 1938 roku i często czerpał z własnych doświadczeń dorastania na amerykańskim Południu w epoce Jima Crowa, przedstawiając chwile towarzyskie i codzienne życie czarnych.

W wywiadzie z 2002 roku, w którym Oakland Tribune określił Barnesa jako „Picasso czarnego świata sztuki”, artysta powiedział, że pomysł na The Sugar Shack zrodził się z powodu refleksji na temat swojego dzieciństwa, kiedy to „nie mógł udać się na jakiś taniec, na który chciał pójść, gdy miał 11 lat".

The Sugar Shack stał się powszechnie rozpoznawanym wizerunkiem – po części dzięki pojawieniu się na albumie Gaye’a I Want You z 1976 roku oraz wykorzystaniu go w czterech sezonach sitcomu Good Times, który skupiał się na życiu biednej rodziny w osiedlu mieszkaniowym w Chicago.

Barnes był zawodowym graczem amerykańskiej piłki nożnej, zanim został malarzem, a wiele jego dzieł przedstawiało sceny sportowe, takie jak mecze koszykówki i piłki nożnej. Barnes powiedział Oakland Tribune w 2002 roku: „Maluję, gdy przychodzą pomysły i widzę wizję tego, czego chcę od naszego wspólnego człowieczeństwa”.

Prace Barnesa pojawiły się na innych okładkach albumów na przestrzeni lat, w tym na okładce The Crusaders z 1984 roku i albumie B.B. Kinga z 2000 roku Making Love is good for you.

Autor: 
Hannah Ryan / tłum. Nikol Benderuk
Polub Plportal.pl:

Reklama