Letnie święto składania życzeń do nieba „Tanabata” - skąd się wzięło i jak się je świętuje?

Reklama

wt., 07/20/2021 - 00:15 -- MagdalenaL

W Japonii obchodzi się wiele różnych świąt, a jednym z najbardziej znanych jest Tanabata. Przedstawimy jakie jest znaczenie Tanabaty, jak się to święto obchodzi oraz słynne festiwale z nim związane, odbywające się w różnych zakątkach Japonii.

Czym jest Tanabata?

Latem w Japonii obchodzone jest wiele świąt. Dla Japończyków jednym z najbardziej popularnych i najważniejszych jest właśnie Tanabata. Legenda o Tanabacie pochodzi z Chin i była w Japonii opowiadana i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Legenda opowiada o dwóch gwiazdach, Orihime (Vega, bóstwo tkactwa) i Hikoboshim (Altair, bóstwo rolnictwa). Zakochali się w sobie do szaleństwa, jednak stopniowo zaczęli zaniedbywać swoje obowiązki. Rozgniewało to ojca Orihime - Niebiańskiego Cesarza, więc ich rozdzielił. Jednakże ojciec Orihime współczując kochankom, pozwolił im spotykać się tylko raz do roku, siódmego dnia siódmego miesiąca, właśnie podczas Tanabaty, kiedy ptaki na niebie układają swoje skrzydła, aby przemierzyć Drogę Mleczną. Mówi się, że to właśnie dla tego dnia Orihime i Hikoboshi tak ciężko pracują.

Kiedy obchodzona jest Tanabata?

Obecnie w Japonii Tanabata jest obchodzona 7 lipca według kalendarza gregoriańskiego. Przed erą Meiji (1868-1912) w Japonii obowiązywał kalendarz księżycowy, dlatego też festiwal odbywał się 7 sierpnia.

Jak obchodzi się Tanabatę?

W niektórych miastach festiwal Tanabata organizowany jest w dzień wolny zbliżony do 7 lipca, a sama data różni się nieco w zależności od regionu. Jednak sposób świętowania Tanabaty jest generalnie taki sam. Typową dekoracją dla tego święta są bambusy z przyczepionymi kolorowymi karteczkami, które można zauważyć na ulicach handlowych, w szkołach i przed urzędami miejskimi, w centrach handlowych i przed dworcami kolejowymi. Karteczki zdobiące bambusy nie są zwykłym papierkiem. Są to karteczki, na których ludzie zapisują swoje życzenia i modlitwy, które chcą aby bogowie wysłuchali. Karteczki te nazywają się „tanzaku” i po napisaniu na nich swoich próśb, przywiązuje się je do gałązki bambusa.

Powodem, dla którego używa się bambusa jest sposób, w jaki rośnie. Uważano, że bambus ma w sobie magiczną moc, ponieważ wyrasta prosto do nieba. Ludzie uważali bambus za świętą roślinę, w której zamieszkują sami bogowie.

Festiwale Tanabata w regionach Japonii

Oto niektóre z najbardziej popularnych festiwali Tanabata w Tokio i Kioto. Niektóre zostały odwołane, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się nowego wariantu koronawirusa.

1) Kappabashi, Tokio

Kappabashi, leżące między Asakusą i Ueno, znane jest w Tokio jako miejsce, w którym można zakupić dobrej jakości przybory kuchenne. Znane jest również z dorocznego festiwalu święta gwiazd. Ulica handlowa jest pięknie przystrojona dekoracjami, a niektórzy uczestnicy noszą jukaty. Można również kupić różne przekąski na straganach z jedzeniem.

W 2021r. Festiwal został odwołany z powodu pandemii koronawirusa.

2) Świątynia Shintoistyczna Kifune, Kioto

Świątynia Kifune w Kioto, jest oświetlana każdego roku od początku lipca do końca sierpnia, aby złożyć życzenia z okazji Tanabaty. Na terenie świątyni znajdują się paseczki papieru „tanzaku”, na których można napisać swoje życzenia i przywiązać do bambusa.

Harmonogram oświetlenia iluminacji w świątyni Kifune: 01.07.-15.08.2021r. od popołudnia do godziny 20:00.

W tym roku data może ulec zmianie lub festiwal może być całkowicie odwołany.

3) Disneyland, Tokio

Jeśli chcesz przeżyć święto Tanabaty w nowoczesnym stylu, wybierz się na „Dni Tanabaty!” w tokijskim Disneylandzie. Można zobaczyć paradę, pokaz fajerwerków i wiele innych romantycznych wydarzeń z okazji święta Tanabaty.

Harmonogram „Dni Tanabaty!” w Disneyland Tokio: anulowany w 2021r. (zwykle od 6 czerwca do 7 lipca)

Jeśli odwiedzasz Japonię latem, koniecznie weź udział w magicznym święcie gwiazd Tanabata!

Autor: 
Nao Sugio / tłum. Zuzanna Niemczyk
Polub Plportal.pl:

Reklama