Okulary Gandhiego zostawione w skrzynce pocztowej w brytyjskim domu aukcyjnym

Reklama

pon., 08/10/2020 - 13:12 -- AleksandraJ

Para okularów należąca do Mahatma Gandhiego zostanie wystawiona na sprzedaż, po tym jak spędziły weekend wciśnięte w otwór skrzynki na listy przy domie aukcyjnym.

Personel East Bristol Auctions znalazł je w poniedziałek, zapakowane w prostą kopertę.

 

Licytator Andrew Stowe powiedział, że jest to jeden z najdroższych przedmiotów, jaki posiadała firma, a jego wartość może wynieść ponad 15,000 funtów (ok. 70 tysięcy złotych). Jak podaje mężczyzna, właściciel „omal nie dostał ataku serca”, gdy dowiedział się o ich wartości.

- Ktoś wrzucił je do naszej skrzynki na listy w piątek w nocy i były tam, aż do poniedziałku, dosłownie wisząc w powietrzu - mówi Stowe. - Jeden z moich pracowników przyniósł je do mnie i oznajmił, że wraz z nimi znajdowała się informacja, że okulary należały do Mahatma Gandhiego. W myślach powiedziałem, że „to ciekawe” i wróciłem do swojej pracy, jak gdyby nigdy nic.

Stojący w obronie praw obywatelskich hindus był „znany z rozdawania swoich rzeczy” //GETTY IMAGES

Kiedy Andrew Stowe wreszcie zaczął badać tajemniczy przedmiot to „omal nie spadł z krzesła” odkrywając, że w rzeczywistości były to pozłacane, okrągłe okulary noszone przez hinduskiego lidera stojącego na czele walk o prawa obywatelskie.

- Zadzwoniłem do tego mężczyzny i myślałem, że dostanie ataku serca - oznajmił licytator, dodając, że właściciel przekazał również informacje na temat okularów. Były one przekazywane z rąk do rąk, z pokolenia na pokolenia przez członków rodziny, aż wreszcie jeden z krewnych spotkał Gandhiego podczas wizyty w Południowej Afryce w latach dwudziestych ubiegłego wieku.

- Przestudiowaliśmy daty i wszystko się zgadzało, nawet dzień, w którym Gandhi zaczął nosić okulary - wspomniał Andrew Stowe. - Są to jedne z prawdopodobnie pierwszych par, które nosił Mahatma Gandhi, ponieważ były przeznaczone dla osób o niewielkiej wadzie wzroku.

- Był znany z rozdawania swoich rzeczy - dodał mężczyzna, mając na myśli Gandhiego.

 

 

Okulary zostały wrzucone do skrzynki pocztowej w strefie przemysłowej//GOOGLE

Stowe poinformował, że okulary cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza w rejonie Indii. Całe szczęście, że dotarły do domu aukcyjnego w nienaruszonym stanie.

- Były zapakowane w zwykłą, białą kopertę - powiedział mężczyzna. - Bardzo łatwo ktoś mógł je ukraść lub mogły wypaść ze skrzynki i trafić do kosza. To prawdopodobnie najbardziej wartościowy przedmiot, jaki kiedykolwiek miała nasza firma.

Okulary pójdą pod młotek jako część internetowej licytacji, która zaplanowana jest na 21 sierpnia.

Autor: 
Eryk Salamon
Polub Plportal.pl:

Reklama