Czym jest „gofuku”? Skąd się wzięła nazwa? Co je różni od innych tradycyjnych japońskich ubrań?

Reklama

ndz., 12/05/2021 - 00:39 -- MagdalenaL

Gofuku odnosi się do rodzajów tekstyliów używanych w produkcji kimon i innych tradycyjnych japońskich ubrań. Termin ten odnosi się głównie do tkanin jedwabnych, chociaż obecnie do produkcji japońskich strojów wykorzystywane są również tkaniny bawełniane i lniane. W ostatnich latach większość tradycyjnych ubrań jest wykonana z jedwabiu, a termin gofuku jest obecnie używany w odniesieniu do wszystkich tkanin.

Różnice między gofuku, kimono i wafuku

Gofuku jest często mylone z kimono i wafuku, ale ich oryginalne znaczenia są zupełnie inne. Gofuku nie odnosi się do samej szaty, ale do tkaniny użytej do jej wykonania, podczas gdy wafuku oznacza ogólnie tradycyjną odzież japońską, a kimono jest jednym z jej rodzajów.

Tak więc, na przykład, możliwe jest użycie gofuku do produkcji ubrań. W ostatnich latach upowszechniło się określanie tradycyjnej odzieży japońskiej mianem gofuku, nie tylko tkaniny jedwabne, ale również kimona z nich wykonane nazywane są gofuku.

W rzeczywistości w sklepach z kimonami sprzedaje się tradycyjne ubrania wykonane nie tylko z jedwabiu, ale także z innych materiałów. Pomimo różnego pochodzenia, słowa kimono, wafuku i gofuku można więc uznać za mające to samo znaczenie.

Pochodzenie i historia gofuku

Historia gofuku sięga czasów Trzech Królestw, kiedy to do Japonii trafiły tkaniny wykonane w królestwie Wu w Chinach. Nazywano je kurehatori, co oznacza „tkanie z królestwa Wu", a później stały się znane jako gofuku.

Gdy tkaniny jedwabne przybyły do Japonii termin gofuku został ustanowiony, aby odróżnić je od grubszych tkanin, takich jak bawełna, len i wełna, które w tamtym czasie były produkowane w Japonii. Później, gdy jedwab stał się bardziej powszechny, nie było już potrzeby odróżniania go od innych tekstyliów.

W rezultacie słowo gofuku zaczęło być używane w odniesieniu do różnych rodzajów tekstyliów, a gdy sklepy z tkaninami zyskały miano sklepów z kimono, znaczenie to stało się jeszcze bardziej powszechne. Później, gdy popularne stało się nie tylko sprzedawanie materiałów, ale także szycie tradycyjnych ubrań na zamówienie, termin gofuku zaczął oznaczać kimono.

Najstarszy sklep z kimonami w Tokio, Ginza Echigoya

W ostatnich latach odzież w zachodnim stylu stała się dużo bardziej popularna niż japońskie ubrania, ale nadal istnieją sklepy z kimonami o długiej tradycji, które sprzedają kimona od wieków. Ginza Echigoya w Tokio działa od okresu Edo (1603-1868). Pierwszy właściciel przybył z dzisiejszej prefektury Niigata do Edo (dzisiejsze Tokio), aby pracować tu jako praktykant i został farbiarzem indygo w 1755 roku.

Drugie pokolenie przeniosło sklep na Ginzę, gdzie znajduje się do dzisiaj. Został raz zniszczony w pożarze, ale w 1931 roku wybudowano go od nowa.

Sklep został całkowicie wyremontowany w 2010 roku. Dziś sprzedaje nie tylko kimona i rękodzieło w tradycyjnych kolorach i wzorach, ale także ubrania o innowacyjnych i nowoczesnych wzorach.

Urok gofuku

Urok gofuku polega na miękkości materiału i komforcie noszenia, którego nie da się osiągnąć bawełną czy lnem. Delikatne tkaniny jedwabne są kochane przez wielu za uczucie miękkości na skórze i ich zdolność do ochładzania w lecie oraz ogrzewania w zimie.

Gofuku tkane jest z cienkiej przędzy. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie delikatnych wzorów na tkaninie. Są one w stanie stworzyć piękne, artystyczne kreacje. Nie tylko delikatne i o delikatnych kolorach, ale także barwione na jaskrawe kolory przy użyciu różnych barwników kimona przyciągają wzrok wielu osób.

Kolejną cechą charakterystyczną gofuku jest to, że faktura i komfort noszenia odzieży różnią się znacznie w zależności od sposobu splatania nici. W Japonii, gdzie często występują wysokie temperatury, tradycyjnym splotem jest tsumugi, który jest przewiewny i lekki, podczas gdy w zimniejszym klimacie, gęste splatanie tkaniny drobną nicią jest bardziej powszechne.

Autor: 
tłum. Katarzyna Barańska
Polub Plportal.pl:

Reklama