W Stanach Zjednoczonych stworzyli top-10 filmów o Drugiej wojnie światowej

Reklama

pt., 08/09/2019 - 13:32 -- koscielniakk

Top-10 najlepszych filmów o Drugiej wojnie światowej opublikował amerykański portal Screen Rant.

Niespodzianką okazał się lider rankingu. Amerykańskie eksperci uważają za najlepszy radziecki film. „Idź i patrz” (1985) reżysera Elema Klimowa, powstał na podstawie scenariusza napisanego przez Alesia Adamowicza. Główny bohater – nastoletni chłopiec, który w czasach niewyobrażalnych okrucieństw Niemców w Białorusi za dwa dni staje siwym dziadkiem.

Drugie miejsce dostało się japońskiej animacji Isao Takahata „Grobowiec świetlików” (1988). Film opowiada o losu osieroconych dzieci w koszmaru wojny pod bombami Stanów Zjednoczonych.

Trójkę liderów zamyka jeszcze jeden radziecki film – „Dziecko wojny” (1962) Andrieja Tarkowskiego. Ten film został pierwszym, który ZSRR nominował na „Oskar”. Jednak on nie wszedł do końcowej listy.

Czwarte miejsce zajmuje film Stevena Spielberga „ Lista Schindlera” (1993). Film polega się na realne zdarzenia: biznesman hitlerowskich Niemców ratuje życie tysiącom żydów.

Na piątym miejscu rankingu „Pianista” (2002). Roman Polański w swoim filmu opowiada o losu wybitnego pianisty z Polski Władysława Szpilmana.

Także w top-10 weszły takie filmy jak „Szeregowiec Ryan” (1998), „Syn Szawła” (2015), „Bękarty wojny” (2009), „Hell and Back” (1955), „Piaski Iwo Jimy” (1949), pisze „Wieczerniaja Moskwa”.

Autor: 
Tłumaczenie: Valeriya Galantseva
Źródło: 

riafan.ru

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama