Joga stanowi żyzną glebę dla teorii spiskowych

Reklama

śr., 02/17/2021 - 13:11 -- MagdalenaL

Społeczność QAnon weszła do świata jogi

Zdrowy tryb życia, duchowe przebudzenie i... teorie spiskowe? Od początku pandemii Covid-19, te ostatnie„nasączają” społeczeństwo, przenikając do jego najgłębszych warstw. To zjawisko nie ominęło również świata jogi.

Jest ono uderzające szczególnie w mediach społecznościowych. Pewna liczba influencerów i influencerek świata jogi i zdrowego trybu życia używa platform, aby powielać teorie spiskowe, na przykład te spod znaku QAnon – powstałej na forum 4chan społeczności z USA propagującej teorie spiskowe.

Rozpoznawalność, jakącieszy się na przykład Krystal Tini (ponad 150 000 followersów na Instagramie) pozwalajej na dotarcie do coraz dużej rzeszy ludzi. Instagramerka regularnie publikuje posty na temat jogi oraz udostępnia, od marca 2020, treści określające Covid-19 mianem „fake newsa” podpisane hasztagami #qpost, #qanon i #qarmy.

Przykłady można by mnożyć. Jak podaje magazyn „Wired” Guru Jagat, instruktor jogi (63 000 followersów na Instagramie) zaprosił zwolenniczkę teorii spiskowych Kerry Cassidy na wywiad. Inna instruktorka jogi i medytacji, Stephanie Birch (50 000 followersów) dorzuciła do swych postów hasztag WWG1WGA, będący jednym ze sloganów QAnon.

Pytana przez BBC, Seane Corn, nauczycielka jogi, przyznaje, że zauważyła zmianę nastawienia u swoich kolegów po fachu jak i u swoich uczniów od początku wybuchu pandemii. „Wysyłają mi informacje na temat Big Pharma, które odsyłają do informacji powiązanych z Billem Gatesem i handlu ludźmi” mówi nam.

„Pastelowy QAnon”

Zjawisko pleniących sięwśród kolorowych widoczków i uduchowionych zdań o zdrowym trybie życia teorii spiskowych ma nawet swoją nazwę: „pastelowy QAnon”. Coś jak QAnon w Instagramowym sosie, łączący estetykę tej platformy ze światem jogi.

Jak wytłmaczyć to nowe zjawisko? Matthew Remski, twórca podcastu na temat związków między teoriami spiskowymi a duchowością New Age, twierdzi że ruchy dbające o zdrowy tryb życia i dobre samopoczucie stanowia żyzną glebę dla teorii spiskowych. Dzieje się tak, ponieważ jogę z teoriami spiskowymi łączą trzy aksjomaty: wszystko jest ze sobą wzajemnie powiązane; nic nie dzieje sie bez przyczyny oraz nic nie jest takie, na jakie wygląda, tłumaczy.

Oczywiście większość adeptów jogi nie wierzy w teorie spiskowe. Według Cécile Guerin, badaczki Institute for Strategic Dialogue, ludzie wierzący w teorie spiskowe są tak naprawdę mniejszością w świecie jogi. Jest to jednak bardzo aktywna mniejszość.

Tłumaczył Bazyli Chara

Autor: 
Robin Tutenges
Źródło: 

slate.fr

Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama