Korea Północna informuje o 21 nowych zgonach podczas walki z epidemią wirusa COVID-19

Reklama

śr., 05/18/2022 - 19:58 -- MagdalenaL

Pomimo uruchomienia „systemu maksymalnej i natychmiastowej kwarantanny” w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się choroby wśród nieszczepionej ludności, Korea Północna odnotowuje obecnie dziesiątki tysięcy nowych zachorowań dziennie.

Tylko w piątek „ponad 174 440 osób miało gorączkę, co najmniej 81 430 wyzdrowiało, a 21 zmarło w kraju” — podała oficjalna Koreańska Centralna Agencja Prasowa.

Korea Północna potwierdziła w czwartek, że w stolicy kraju, Pjongjangu, wykryto wysoce zakaźną odmianę wirusa Omikron, a jej przywódca Kim Dzong Un nakazał zamknięcie całego kraju.

Był to pierwszy oficjalny przypadek zachorowania na COVID-19 w Korei Północnej i oznaczał niepowodzenie dwuletniej blokady przed koronawirusem, utrzymywanej wielkim kosztem gospodarczym od początku pandemii.

„Od końca kwietnia do 13 maja ponad 524 440 osób zachorowało na gorączkę, a 27 osób zmarło” — podała agencja koreańska Centralna Agencja Prasowa.

Raport nie precyzuje, czy nowe przypadki i zgony były pozytywne dla COVID-19, ale eksperci twierdzą, że kraj będzie miał trudności z testowaniem i diagnozowaniem na taką skalę.

„Nie jest przesadą uznanie, że wszystkie te przypadki gorączki to COVID-19, biorąc pod uwagę brak możliwości testowania przez Koreę Północną” — powiedział Cheong Seong-chang z Instytutu Sejong.

„Rzeczywista liczba zachorowań na COVID-19 może być wyższa od podanych danych z powodu wielu przypadków bezobjawowych” — powiedział, dodając, że tempo zakażeń rośnie „bardzo szybko”.

 

„Wielki wstrząs”

Kim powiedział, że epidemia spowodowała „wielki wstrząs” w Korei Północnej, kiedy przewodniczył drugiemu w ciągu trzech dni posiedzeniu Politbiura, na którym omawiano sytuację.

Zdaniem Leifa-Erica Easleya, profesora Uniwersytetu Ewha w Seulu, Kim stawia siebie „w centrum uwagi” w odpowiedzi na epidemię COVID-19.

„Język, którego użył, sugeruje, że sytuacja w Korei Północnej będzie się pogarszać, zanim się poprawi” — powiedział AFP.

„Władze widzą w tej retoryce przygotowanie drogi dla pomocy międzynarodowej, ale Kim może mobilizować ludność do dalszych poświęceń” — dodaje.

Na spotkaniu najwyższych urzędników państwowych omówiono dystrybucję leków i inne sposoby „zminimalizowania strat w ludziach” — podała Koreańska Centralna Agencja Prasowa.

Według ekspertów Korea Północna ma rozpadający się system opieki zdrowotnej, jeden z najgorszych na świecie, i nie posiada szczepionek COVID-19, leków przeciwwirusowych ani możliwości przeprowadzania masowych testów.

„Jednak kraj będzie aktywnie uczyć się od chińskiej strategii zarządzania pandemią” — powiedział Kim, według Koreańskiej Centralnej Agencji Prasowej.

Chiny, jedyna duża gospodarka na świecie, która nadal prowadzi politykę „zero COVID”, walczą z licznymi epidemiami Omikronu. W niektórych dużych miastach, w tym w centrum finansów, Szanghaju, wprowadzono zakaz opuszczania domów.

Korea Północna już wcześniej odrzuciła oferty szczepionek COVID-19 z Chin i programu COVAX Światowej Organizacji Zdrowia, ale w tym tygodniu zarówno Pekin, jak i Seul ponownie zaoferowały pomoc i szczepionki.

Komentarze Kima wskazują, że Korea Północna „będzie próbowała uzyskać dostawy z Chin” — powiedział Yang Moo-jin, profesor Uniwersytetu Studiów Północnokoreańskich.

Jest również prawdopodobne, że Pjongjang „przyjmie chińską strategię antywirusową polegającą na izolowaniu regionów” — dodał Yang.

Do tej pory, jak powiedział Kim w sobotę, epidemia w Korei Północnej nie była „niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się między regionami, ale transmisją w obrębie obszarów, które zostały zamknięte” — podała Koreańska Centralna Agencja Prasowa.

Aktywność nuklearna

Pomimo wybuchu epidemii wirusa COVID-19 nowe zdjęcia satelitarne wskazują, że Korea Północna wznowiła budowę dawno nieczynnego reaktora jądrowego.

„Nie mogę powiedzieć, kiedy reaktor będzie gotowy do pracy, ale jest on około 10 razy większy niż istniejący reaktor w Yongbyon” — napisał w sobotę na Twitterze Jeffrey Lewis z Middlebury Institute of International Studies.

„W ten sposób można byłoby wyprodukować 10 razy więcej plutonu do produkcji broni jądrowej” — powiedział, dodając: „W rezultacie spełniłoby to obietnicę Kima o zwiększeniu liczby broni jądrowej”.

Stany Zjednoczone i Korea Południowa ostrzegają, że Kim przygotowuje się do przeprowadzenia kolejnej próby jądrowej, która byłaby siódmą próbą reżimu, i że może ona nastąpić lada dzień.

Analitycy uważają, że Kim może przyspieszyć swoje plany prób jądrowych w celu „odwrócenia uwagi” ludności Korei Północnej od katastrofalnej epidemii wirusa COVID-19.

Autor: 
Autor: Channel News Asia; Tłumaczenie: Patrycja Marcinkowska
Polub Plportal.pl:

Reklama