Około 5 procent młodych dorosłych identyfikuje się jako osoby transpłciowe lub niebinarne

Reklama

pon., 06/13/2022 - 13:04 -- MagdalenaL

Około 5 procent młodych dorosłych w Stanach Zjednoczonych identyfikuje się jako osoby transpłciowe lub niebinarne, a coraz więcej osób twierdzi, że zna kogoś, kto jest transseksualny – tak wynika z danych opublikowanych we wtorek przez Pew Research Center. 

Dorośli poniżej 30 roku życia częściej niż starsi Amerykanie deklarują, że ich płeć różni się od płci przypisanej im przy urodzeniu. Wyniki badań szacują, że całkowita liczba osób dorosłych, które identyfikują się jako osoby transpłciowe lub niebinarne (co oznacza, że nie identyfikują się ani jako mężczyźni, ani jako kobiety) w USA wynosi 1,6 procent.

Nowe dane, które zostały obliczone tak, by były odzwierciedleniem całej dorosłej populacji Stanów Zjednoczonych, pochodzą z sondażu internetowego przeprowadzonego w połowie maja wśród 10 188 losowo wybranych osób. Wyniki są częścią szerszego badania, które zostanie opublikowane latem tego roku, dotyczącego „postaw społeczeństwa wobec tożsamości płciowej i kwestii związanych z osobami transpłciowymi lub niebinarnymi" - czytamy w raporcie.

Od 2017 r. liczba dorosłych, którzy twierdzą, że znają osobę transseksualną, nieznacznie, ale stale wzrasta - z 37% w tym samym roku do 42% w 2021 r. i 44% w tym roku. Chociaż liczba ta maleje wraz z wiekiem, jedna trzecia osób w wieku 65 lat i starszych biorących udział w badaniu nadal twierdzi, że zna osobę transpłciową. 

Według wyników badań więcej osób zna osoby transpłciowe jako przyjaciół niż jako współpracowników lub członków rodziny. Nieco ponad jedna czwarta dorosłych stwierdziła, że ma przyjaciela, który jest transseksualny, a mniej więcej 1 na 10 ma transseksualnego współpracownika lub członka rodziny. 

Badanie wykazało również, że 1 na 5 dorosłych Amerykanów twierdzi, że zna osobiście osobę niebinarną. Podobne badanie Pew z ubiegłego roku wykazało wzrost - z 18% w 2018 r. do 26% w 2021 r. - liczby Amerykanów, którzy twierdzą, że znają kogoś, kto woli używać zaimków neutralnych płciowo.

Oszacowanie w sondażu odsetka osób transseksualnych i niebinarnych w Stanach Zjednoczonych jest godne uwagi, ponieważ liczba ta była historycznie trudna do zmierzenia przez zwlekanie Biura Spisu Ludności z aktualizacją swoich pytań, aby były bardziej inkluzywne. W 2016 roku badania sponsorowane przez Departament Pracy ujawniły utrudnienia w możliwości dodania pytań o orientację seksualną i tożsamość płciową do obecnego badania populacji, choć Biuro Spisu Ludności podjęło historyczny krok w zeszłym roku, dodając te pytania do ankiety „household pulse survey", która mierzy wpływ pandemii na rodziny. 

W raporcie z 2021 roku przygotowanym przez Instytut Prawniczy UCLA (UCLA Law's Williams Institute) liczbę dorosłych osób niebinarnych w USA oszacowano na 1,2 miliona, a w raporcie z 2016 roku instytut ten określił liczbę dorosłych osób transpłciowych w USA na 1,4 miliona. 

Wyniki opublikowanego w zeszłym roku globalnego sondażu Ipsos, w którym wykorzystano dane zebrane od 19 000 osób w 27 krajach, wykazały, że 4 procent młodych dorosłych respondentów identyfikuje się jako osoby transpłciowe, niebinarne, niespełniające norm dotyczących płci (nonkomformizm płciowy), gender-fluid lub „w inny sposób".

Nowe wyniki badań Pew pokazują, że choć prawdopodobieństwo, że Demokrata niż Republikanin zna osobę transseksualną jest większe (48% w stosunku do 42%), to różnica ta zmniejszyła się od zeszłego roku. 

Ponadto badacze Pew przeprowadzili w marcu sześć grup fokusowych z 27 osobami transseksualnymi i niebinarnymi w różnym wieku i o różnej tożsamości rasowej, aby przedyskutować szereg tematów, od dostępu do opieki potwierdzającej płeć po politykę społeczną. Dyskusje te, które nie miały być statystycznie reprezentatywne dla całej populacji Stanów Zjednoczonych, pokazały, że historyczne problemy - w tym dyskryminacja w zatrudnieniu, uprzedzenia i przemoc - wydają się nadal istnieć. 

Niektórzy uczestnicy mówili, że decyzja o tym, czy ujawnić swoją tożsamość płciową innym ludziom, może być „ciągłą kalkulacją". Wielu uczestników mówiło o wahaniach w omawianiu swojej tożsamości transseksualnej lub niebinarnej w środowisku pracy, dla niektórych ze względu na postrzegany brak profesjonalizmu.

Mówili także o barierach finansowych związanych z leczeniem medycznym, takim jak terapia hormonalna i operacje chirurgiczne, a niektórzy z nich szukali pomocy w „sieciach podziemnych". Niektórzy opisywali także brak poczucia więzi z szerszą społecznością LGBTQ, podczas gdy inni czuli się bardziej akceptowani. 

Kampania na rzecz Praw Człowieka szacuje, że do tej pory w tym roku w ustawodawstwach stanowych zaproponowano ponad 320 projektów ustaw skierowanych przeciwko osobom LGBTQ.

Wielu uczestników stwierdziło, że nabrali pewności co do swojej tożsamości płciowej dopiero „w dorosłym życiu". Jeden z transseksualistów w średnim wieku opisał, że nie wiedział, „czym jest transseksualizm", dopóki nie dostał się na studia: „wtedy po raz pierwszy odkryłem określenie dla siebie", powiedział uczestnik. 

Wielu uczestników podawało młodych ludzi jako powód do optymizmu. 

„Oni rozumieją te sprawy o wiele lepiej niż moje pokolenie" - powiedział jeden z uczestników niebinarnych w wieku około 30 lat. „Dają mi tak wiele nadziei na przyszłość".

 

Autor: 
Zachary Schermele NBC News Tłumaczenie: Oliwia Sitek
Polub Plportal.pl:

Reklama