Media donoszą, że Roskosmos planuje opuścić Międzynarodową Stację Kosmiczną

Reklama

czw., 05/05/2022 - 22:28 -- MagdalenaL

Szef rosyjskiej agencji kosmicznej powiedział w sobotę, że kraj ten opuści Międzynarodową Stację Kosmiczną, co zdaniem Moskwy jest wynikiem sankcji gospodarczych nałożonych w związku z konfliktem w Ukrainie — jak podaje Bloomberg.

 

Dwie rosyjskie państwowe agencje informacyjne, Tass i RIA Novosti, podały w sobotę, że dyrektor generalny Roskosmosu Dmitrij Rogozin potwierdził w wywiadzie podjęcie takiej decyzji.

„Decyzja została już podjęta, nie mamy obowiązku mówić o niej publicznie” — powiedział podobno w telewizji państwowej.

„Mogę powiedzieć tylko tyle: zgodnie z naszymi zobowiązaniami, poinformujemy naszych partnerów o zakończeniu prac na ISS z rocznym wyprzedzeniem”.

Wcześniej w kwietniu Rogozin odrzucił szereg zachodnich sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję, oświadczając, że Roskosmos wstrzyma współpracę z NASA i Europejską Agencją Kosmiczną w zakresie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

„Wierzę, że przywrócenie normalnych stosunków między partnerami w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i innych wspólnych projektach jest możliwe tylko po całkowitym i bezwarunkowym zniesieniu nielegalnych sankcji” — napisał wówczas na Twitterze.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę pod koniec lutego, Stany Zjednoczone, wraz z Unią Europejską i Wielką Brytanią, nałożyły szereg sankcji gospodarczych na Moskwę, prezydenta Rosji Władimira Putina i wiele osób z jego najbliższego otoczenia.

Przez wiele lat stacja kosmiczna była jednym z pozytywnych punktów w stosunkach amerykańsko-rosyjskich, co jest godne uwagi, biorąc pod uwagę przeszłość tych krajów w „wyścigu kosmicznym” z czasów zimnej wojny, kiedy to oba kraje agresywnie dążyły do zdobycia dominacji w eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Jednak Rosja od miesięcy znajduje się w izolacji na arenie światowej, a więzy wielonarodowego projektu rozpadają się w obliczu działań Putina.

Trzech Amerykanów i włoski astronauta przybyli na stację kosmiczną na początku tego tygodnia, obok trzech Amerykanów, trzech Rosjan i niemieckiego członka załogi, którzy byli już na pokładzie.

 

Według doniesień prasowych NASA zamierza kontynuować eksploatację stacji kosmicznej do 2030 roku.

Autor: 
Autor: John L. Dorman; Tłumaczenie: Patrycja Marcinkowska
Polub Plportal.pl:

Reklama