Pierwsza osoba, której przeszczepiono serce świni zmarła po 2 miesiącach

Reklama

sob., 03/12/2022 - 23:47 -- MagdalenaL

David Bennett, lat 57, który zmarł 8 marca, otrzymał przeszczep 7 stycznia” - poinformował w oświadczeniu University of Maryland Medical System.

„Jego stan zaczął się pogarszać kilka dni temu. Gdy stało się jasne, że nie odzyska zdrowia, został otoczony troskliwą opieką paliatywną. W ostatnich godzinach życia był w stanie porozumiewać się z rodziną” - napisano w oświadczeniu.

Operacja przeprowadzona przez zespół z University of Maryland Medical Center była jedną z pierwszych, które zademonstrowały możliwość przeszczepienia serca ze świni do człowieka, co stało się możliwe dzięki nowym narzędziom do edycji genów.

Po wszczepieniu Bennettowi świńskiego serca, które zostało genetycznie zmodyfikowane, aby zapobiec odrzuceniu, jego syn nazwał zabieg „cudem”.

„Przed wyrażeniem zgody na przeszczep pan Bennett został w pełni poinformowany o ryzyku związanym z zabiegiem oraz o tym, że jest to procedura eksperymentalna o nieznanym ryzyku i korzyściach” - powiedział szpital.

Świnie od dawna stanowią intrygujące źródło potencjalnych przeszczepów, ponieważ ich narządy są bardzo podobne do ludzkich. Serce wieprza w chwili uboju ma wielkość serca dorosłego człowieka.

Inne narządy pochodzące od świń, nad którymi prowadzone są badania w celu przeszczepienia ich ludziom to nerki, wątroba i płuca.

Wcześniejsze próby przeszczepu ze świni do człowieka nie powiodły się z powodu różnic genetycznych powodujących odrzucenie narządu lub wirusów, które stwarzały ryzyko zakażenia.

„Około 110 000 Amerykanów oczekuje obecnie na przeszczep organu, a ponad 6 000 pacjentów umiera każdego roku przed jego otrzymaniem” - podaje organdonor.gov.

 

Zdjęcie opublikowane przez University of Maryland Medical Center 10 stycznia 2022 r. przedstawia chirurgów wykonujących przeszczep serca od genetycznie zmodyfikowanej świni pacjentowi Davidowi Bennettowi 7 stycznia 2022 r. Zdjęcie: AFP/University of Maryland School of Medicine

 

Bennett po raz pierwszy trafił do University of Maryland Medical Center w październiku. Aby utrzymać go przy życiu, podłączono go do aparatury ECMO, ale uznano, że nie kwalifikuje się do konwencjonalnego przeszczepu serca.

Dla Bennetta zabieg ten był ostatnią deską ratunku. Amerykańska Administracja ds. Żywności i Leków wydała w dniu 31 grudnia zezwolenie na przeprowadzenie zabiegu w trybie pilnym w nadziei na uratowanie mu życia.

Przeszczepione serce funkcjonowało „bardzo dobrze przez kilka tygodni, bez żadnych oznak odrzucenia” - poinformował w środę szpital.

Genetycznie zmodyfikowane świńskie serce Bennetta zostało dostarczone przez firmę Revivicor, zajmującą się medycyną odnowy biologicznej, z siedzibą w Blacksburgu w stanie Wirginia.

W sercu wszczepionym Bennettowi wyeliminowano trzy geny świni, które były wcześniej związane z odrzucaniem narządów, a do genomu zwierzęcia wprowadzono sześć ludzkich genów związanych z akceptacją immunologiczną.

Naukowcy usunęli również gen świni, aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi tkanki przeszczepionego serca.

Autor: 
Autor: Channel News Asia; Tłumaczenie: Patrycja Marcinkowska
Polub Plportal.pl:

Reklama